Kwota odliczenia na dziecko 2021. Ostatni dzwonek, by zyskać. Za rok wchodzą w życie nowe zasady

Kwota odliczenia na dziecko 2021 nie zmienia się. Rodzice wychowujący dwoje, troje i więcej dzieci wciąż dostaną tyle samo. Rodzice jedynaków, tylko w sytuacji, gdy spełnią warunki związane z kryterium dochodowym. Ile wynosi kwota odliczenia na dziecko 2021?

Kwota odliczenia na dziecko 2021. Kto może skorzystać z ulgi?

Kwota odliczenia na dziecko 2021 to zwrot, o który rodzice mogą się ubiegać na początku każdego roku. Przypomnijmy, rozliczenia podatkowe składamy od 15 lutego do 30 kwietnia. Z ulgi na dziecko, bo o niej mowa, mogą skorzystać nie tylko rodzice. Uprawnieni są:

  • rodzice,
  • opiekunowie,
  • rodzice zastępczy.

Ulga na dzieci przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat i:

  • każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3?089 zł.
Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Kwota odliczenia na dziecko 2021. To spora suma

Kwota odliczenia na dziecko 2021. Są niezmienione od wielu lat. Tak jak w ubiegłych latach, kwota ostateczna jest związana z liczbą dzieci. Rozkłada się to następująco:

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł

Kwota odliczenia na dziecko 2021. Zmiany już od przyszłego roku

Choć kwota odliczenia na dziecko 2021 się nie zmieni, to już od przyszłego roku czekają nas zmiany. Nie będzie już zwrotu ulgi na dziecko dla najbiedniejszych rodziców, czyli tych, którzy zarabiają najniższą krajową.

Polski Ład wprowadził bowiem nową kwotę wolną od podatku. Wynosi ona 30 tys. złotych rocznie. Zarabiający najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. Z ulgi prorodzinnej można skorzystać, gdy nasze składki wynoszą przynajmniej tyle, co ulga na dzieci. Przy pensjach najniższych to warunek, którego nie można spełnić.

Więcej o: