Ulga prorodzinna 2022. Ostatni dzwonek, by skorzystać. Wkrótce rodzice będą stratni

Ulga prorodzinna 2022 przysługuje za rok 2021. To ostatni rok, który rozliczymy na starych zasadach. W kolejnym roku rozliczeniowym wielu rodziców straci prawo do ulgi prorodzinnej. Dlaczego rodzice zostaną bez pieniędzy?

Ulga prorodzinna 2022. Zasady ogólne

Przypomnijmy, ulga prorodzinna 2022 należy się:

  • rodzicom;
  • opiekunom prawnym;
  • rodzicom zastępczym.

To główny wyznacznik. Rodzice muszą także sprawować faktyczną władzę, samo płacenie alimentów nie wystarczy, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej. Istotne są także progi dochodowe. Te liczą się przy jedynakach:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.
Zobacz wideo

Ulga prorodzinna 2022. Zmiany w świadczeniu

Zmiany w świadczeniu nie ucieszą rodziców, szczególnie tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Ulga prorodzinna przysługiwała dotychczas, gdy podatek odprowadzany przez rodziców nie był równy kwocie ulgi. Kwota odliczenia była wynikową wysokości zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Jeśli w rozliczeniu PIT-u kwota oddana była wyższa lub równa uldze, ta przysługiwała w całości.

To się zmieni od przyszłego roku, gdy będziemy składać rozliczenia za 2021 rok. Polski Ład wprowadził bowiem zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Ta zmiana sprawia, że pracownik zarabiający najniższą krajową nie będzie miał potrącanych zaliczek na podatek. Składki społeczne takiego pracownika musiałyby być równe lub wyższe od ulgi prorodzinnej 2022. U osób zarabiających najniższą krajową jest to niemożliwe do wykonania.

Więcej o: