Dziecko pary jednopłciowej ma prawo do polskiego obywatelstwa. "Przepis wyraźnie stanowi o takim obowiązku"

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dziecko pary jednopłciowej ma prawo do polskiego obywatelstwa. Dziewczynka przyszła na świat w Kanadzie, a jeden z jej ojców jest Polakiem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jakiś czas temu odmówił potwierdzenia obywatelstwa dziecka pary jednopłciowej z uwagi na tzw. "klauzulę porządku publicznego", interpretowaną w taki sposób, że polski system prawny nie zna umowy o surogację i nie uwzględnia rodzicielstwa osób tej samej płci. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej RPO dziewczynka została urodzona przez matkę zastępczą w Kanadzie, a w jej akcie urodzenia figurowało dwóch ojców - biologiczny, który jest Polakiem oraz jego mąż. W środę 16 lutego w sprawie nastąpił jednak zwrot akcji.

Dziecko pary jednopłciowej ma prawo do polskiego obywatelstwa

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Dziecko z listopada wciąż nie ma imieniaOd pięciu miesięcy mają bezimienne dziecko. Mówią na nią "ósma". "Utknęliśmy przez jej osobowość"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Jak poinformowało Biuro Rzecznika Praw obywatelskich, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejszy wyrok sądu I instancji i zobowiązał Wojewodę Mazowieckiego do wydania w 30 dni od ogłoszenia orzeczenia decyzji o potwierdzeniu obywatelstwa polskiego.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia NSA wskazał, że państwo nie może czynić łaski z potwierdzenia obywatelstwa w sytuacji, gdy przepis prawa materialnego wyraźnie stanowi o obowiązku takiego działania

- przekazano.

Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreśli, że odmowa potwierdzenia obywatelstwa dziecka wyłącznie z powodu na status jego rodziców jako pary jednopłciowej byłaby dyskryminacją, a dziewczynka jest bezsprzecznie córką polskiego obywatela.

Takie działanie stanowi dyskryminację małoletniej ze względu na orientację seksualną jej rodziców, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego, kształtowanego przez konstytucję oraz normy prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka

- podsumował RPO.

Biuro RPO w uzasadnieniu wyroku NSA wskazało, że postępowanie dowodowe przeprowadzone przez organy - zwłaszcza zaś konieczność dostarczenia badań genetycznych, które potwierdzały więź biologiczną pomiędzy dzieckiem a ojcem były nieproporcjonalnym utrudnieniem, na jakie narażono dziewczynkę.

Księżna KateBezradna matka poprosiła księżną Kate o poradę macierzyńską. "Ma doświadczenie"

Więcej o: