Wypłaty 500 plus w 2022 roku. Obowiązek ten przejmuje inny urząd. Gdzie należy złożyć wniosek?

Wokół wypłaty 500 plus krąży ostatnio kilka pytań. Zastanawiasz się, czy 500 plus jest opodatkowane? Albo może czy wnioski o wypłaty 500 plus w 2022 roku można składać do gmin? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wraz z nadejściem nowego roku w świadczeniu 500+ zaszły pewne zmiany. Powinni zapoznać się z nimi rodzice, aby złożyć wniosek w odpowiednim miejscu i czasie. Wniosku o to świadczenie nie złożymy już w Gminie. Forma składania wniosku również uległa zmianie. Ponadto wyjaśniamy dziś, czy 500 plus jest opodatkowane.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus wniosek online 2022. Wypłaty 500 plus przejął inny urząd

Jeszcze do 31 grudnia 500 plus było pod kuratelą samorządów. Wraz z początkiem nowego roku programem zaczął zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto wnioski o świadczenie wychowawcze możesz teraz złożyć wyłącznie elektronicznie. Można to zrobić przez PUE ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną. Nie będzie też już możliwości otrzymania pieniędzy do ręki tylko na konto.

500 plus — do ilu lat? Jasno określono wiek dziecka, na które można pobierać świadczenie

Świadczenie 500+ przysługuje wszystkim rodzicom lub opiekunom wychowującym przynajmniej jedno dziecko do 18. roku życia. Osobami uprawnionymi do otrzymywania takiego świadczenia są:

  • rodzice
  • opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd)
  • opiekunowie faktyczni dziecka (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu z wnioskiem o adopcję dziecka)

Warto pamiętać, że świadczenie to przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia.

Czy 500 plus jest opodatkowane? Rozwiewamy wątpliwości

Rodzice i opiekunowie pobierający na swoje pociechy 500 plus mają wiele wątpliwości w kwestii prawidłowego rozliczenia otrzymywanego świadczenia. Warto wiedzieć w tej sytuacji, że świadczenie wychowawcze 500 plus jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie jest ono:

  • opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych
  • uwzględniane w zeznaniu rocznym
Więcej o:
Copyright © Agora SA