Objawy PIMS-TS w jamie ustnej. Rodzice powinni zwrócić na nie szczególną uwagę

PIMS-TS to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, który pojawia się po przebyciu COVID-19. Nowe badanie potwierdziło występowanie charakterystycznych objawów. Chodzi o zmiany w jamie ustnej dziecka.

Przyczyną występowania wieloukładowego zespołu zapalnego PIMS-TS jest reakcja immunologiczna (naszego układu odpornościowego) na COVID-19. Ta dolegliwość najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, a co istotne, może wystąpić także w sytuacjach, gdy zakażenie było bezobjawowe.

Objawy PIMS-TS w jamie ustnej

Więcej artykułów dotyczących sytuacji epidemicznej w kraju znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Aż do dziewiątego miesiąca nie było po niej widać ciąży.Aż do dziewiątego miesiąca nie widać było u niej ciąży. "Nikt mi nie wierzył"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

PIMS-TS rozwija się zwykle od dwóch do czterech tygodni od zakażenia koronawirusem. Towarzyszą mu objawy, które są charakterystyczne także dla innych dolegliwości. Wśród nich wymienia się:

 • wysoką gorączkę,
 • ból głowy,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nudności,
 • ogólne przemęczenie,
 • ból gardła,
 • obrzęk dłoni i stóp.

Nie wszystkie z powyższych symptomów muszą jednak wystąpić jednocześnie, a ich częstotliwość zależy od konkretnego przypadku. PIMS-TS może mieć łagodny lub ciężki przebieg, ale jego objawy mogą nasilić się w bardzo krótkim czasie, doprowadzając do znaczącego pogorszenia stanu chorego. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, z tego powodu dziecko u którego podejrzewa się PIMS, musi być niezwłocznie hospitalizowane, niekoniecznie w szpitalu przeznaczonym dla pacjentów z COVID-19. 

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego "Advances in Oral and Maxillofacial Surgery" wykazało, że PIMS-TS mogą towarzyszyć również zmiany ust. Są to m.in.:

 • zmiany na języku w postaci czerwonych, wędrujących plam z jasną otoczką oraz pękający język,
 • nadżerki błony śluzowej,
 • zmiany na wargach np. spękanie, obrzęk, silne zaczerwienienie.
U najmłodszych dotkniętych PIMS-TS zaobserwowano m.in. objawy zapalenia warg, to jest silne zaczerwienienie ust, ich obrzęk, spierzchnięcie i spękanie. Często wzmiankuje się także o zmianach na języku. PIMS-owi towarzyszy np. język geograficzny, czyli łagodne jego zapalenie. Typowe dla tego symptomu są czerwone, wędrujące plamy z jasną otoczką, przypominające zarysy państw na mapie, stąd też nazwa tej przypadłości

- mówi lek. dent. Magdalena Kabat, pedodontka z Medicover Stomatologia Rzeczpospolitej w Warszawie cytowana przez Radio Zet.

Ekspertka zauważa, że kolejny z symptomów - pękający (nazywany też truskawkowym) język, jest także charakterystyczny dla choroby Kawasaki, której objawy są podobne do dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego.

W tym przypadku język staje się intensywnie czerwony, a jego brodawki przerośnięte, przez co przypominają z wyglądu ziarenka truskawki. Pojawiają się również owrzodzenia jamy ustnej i różnego rodzaju zapalenia dziąseł

- dodaje.

Byli dumni, gdy nauczyli bliźnięta chodzić. Efekt przerósł ich oczekiwaniaByli dumni, gdy nauczyli bliźnięta chodzić. Efekt przerósł ich oczekiwania

Więcej o: