Ulga na dziecko - ile wynosi? Kwota może rozczarować, a za rok czeka nowy haczyk

Ulga na dziecko to niezmieniona od wielu lat kwota. W rozliczeniu na jedno dziecko w ujęciu miesięcznym można otrzymać 92,67 zł. A jak jest w przypadku dwojga czy trojga dzieci? Ulga na dziecko - ile wynosi? Sprawdzamy.

Ulga na dziecko - ile wynosi? I kto może skorzystać z odliczenia?

Ulga na dzieci to zwrot, o który rodzice mogą się ubiegać na początku każdego roku. Dokumenty należy złożyć do Urzędu Skarbowego od 15 lutego do 30 kwietnia. Z ulgi na dzieci mogą skorzystać:

  • rodzice,
  • opiekunowie,
  • rodzice zastępczy.

Ulga na dzieci przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat i:

  • każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych, po ich zsumowaniu nie przekraczają 3?089 zł

Ulga na dziecko - ile wynosi? Kwoty

To, ile wynosi ulga na dziecko nie zmieniło się od lat. Rodzice często są rozczarowani niskimi stawkami. Ulga na dzieci jest zależna od tego, ile dzieci wychowujemy:

  • na pierwsze dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na drugie dziecko otrzymasz 92,67 zł miesięcznie; rocznie 1112,04 zł
  • na trzecie dziecko otrzymasz 166,67 zł miesięcznie; rocznie 2000,04 zł
  • na czwarte i każde kolejne dziecko otrzymasz 225 zł miesięcznie; rocznie 2700 zł.
Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Ulga na dziecko - ile wynosi? Zmiany

Ulga na dzieci to dla jednych spory zastrzyk gotówki, dla innych niestety tylko kropla w morzu potrzeb. Niestety nie mamy dobrych wieści. Od kolejnego roku rozliczeniowego, czyli od 2023 roku, ulga na dzieci nie będzie już przysługiwać wszystkim rodzicom. Prawo do niej stracą ci najbiedniejsi.

Odpowiedzialny za to jest Polski Ład, który wprowadził nową kwotę wolną od podatku. Wynosi ona 30 tys. złotych rocznie. Zarabiający najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. Z ulgi na dzieci skorzystać mogą wyłącznie ci, których składki wynoszą przynajmniej tyle, co ulga na dzieci. Przy niskich dochodach to nierealne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.