Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia już od 1 stycznia 2022 r. mogą starać się o pieniądze z nowego świadczenia. Rządowy program pt. „Rodzina i dom w centrum życia" w ramach Polskiego Ładu oferuje tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ma on na celu poprawić jakość życia polskich rodzin.
O świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego może starać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców.Jeśli rodzice są po rozwodzie wtedy kapitał opiekuńczy, przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko. Świadczenie przysługuje również osobie samotnie wychowującej dziecko np. pannie, kawalerowi czy wdowie i wdowcowi.
Do rodzica, który składa wniosek, należy decyzja o tym, w jakiej wysokości i przez ile czasu będzie pobierał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Uprawnieni mogą otrzymywać świadczenie:
Świadczenie to przysługuje tylko na dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia i jest wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko. We wniosku należy zatem wskazać pierwsze dziecko w rodzinie.
Wypłata wyżej wspomnianego świadczenia ma formę bezgotówkową. Oznacza to, że pieniądze przelewane są na wskazane we wniosku konto bankowe. Maksymalny termin dla ZUS-u na rozpatrzenie wniosku wynosi 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.
W internecie zrobiło się dość głośno o nowym świadczeniu, które już niedługo ma zasilić konta rodzin. W większości jednak komentarze są negatywne:
A inflacja rośnie i rośnie, a mafia PIS rozdaje i rozdaje świeżo wydrukowane przez Glapińskiego banknociki.
Sponsoring (...) nieróbstwa (...) z naszych pieniędzy, albo raczej z naszych długów i długów przyszłych pokoleń... Socjalizm upadł w 1989 i upadnie ponownie, to pewne