Rodzinny kapitał opiekuńczy. 12 tysięcy na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich. Komu przysługuje?

Już od jakiegoś czasu głośno jest w mediach o 12 tysiącach na dziecko. Prawidłowa nazwa tego programu to Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Komu przyznawane będą pieniądze, a kto ich nie otrzyma? Wyjaśniamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia już od 1 stycznia 2022 r. mogą starać się o pieniądze z nowego świadczenia. Rządowy program pt. „Rodzina i dom w centrum życia" w ramach Polskiego Ładu oferuje tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ma on na celu poprawić jakość życia polskich rodzin.

Zobacz wideo Magda Stępień komentuje wywiad Rzeźniczaka ze Stanowskim

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: dla kogo 12 tysięcy na dziecko?

O świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego może starać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców.Jeśli rodzice są po rozwodzie wtedy kapitał opiekuńczy, przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu pozostaje dziecko. Świadczenie przysługuje również osobie samotnie wychowującej dziecko np. pannie, kawalerowi czy wdowie i wdowcowi.

Ile wynosi rodzinny kapitał opiekuńczy? Można wybrać z dwóch możliwości wypłat

Do rodzica, który składa wniosek, należy decyzja o tym, w jakiej wysokości i przez ile czasu będzie pobierał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Uprawnieni mogą otrzymywać świadczenie:

  • w wysokości 500 zł co miesiąc, przez okres 24 miesięcy
  • w wysokości 1000 zł miesięcznie przez okres 12 miesięcy

Świadczenie to przysługuje tylko na dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia i jest wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko. We wniosku należy zatem wskazać pierwsze dziecko w rodzinie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: kiedy wypłaty?

Wypłata wyżej wspomnianego świadczenia ma formę bezgotówkową. Oznacza to, że pieniądze przelewane są na wskazane we wniosku konto bankowe. Maksymalny termin dla ZUS-u na rozpatrzenie wniosku wynosi 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Internauci są oburzeni tym świadczeniem

W internecie zrobiło się dość głośno o nowym świadczeniu, które już niedługo ma zasilić konta rodzin. W większości jednak komentarze są negatywne:

A inflacja rośnie i rośnie, a mafia PIS rozdaje i rozdaje świeżo wydrukowane przez Glapińskiego banknociki.
Sponsoring (...) nieróbstwa (...) z naszych pieniędzy, albo raczej z naszych długów i długów przyszłych pokoleń... Socjalizm upadł w 1989 i upadnie ponownie, to pewne
Więcej o: