Przypomnijmy zasady przyznawania ulgi na dziecko. Ulga prorodzinna 2021 przysługuje:
Ale aby skorzystać z ulgi prorodzinnej 2022, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, aby rozliczyć ulgę prorodzinną, należy sprawować opiekę nad dzieckiem. Mowa o sprawowaniu faktycznej władzy rodzicielskiej i wychowywaniu dziecka. Rodzice, którzy tylko płacą alimenty, nie mogą skorzystać z odliczenia.
Po drugie z ulgi prorodzinnej 2021 nie mogą skorzystać także rodzice, którzy przekraczają limity dochodu. A te wynoszą odpowiednio:
Po trzecie, gdy rozliczamy dziecko pełnoletnie (a możemy do zrobić do ukończenia 25. roku życia lub do ukończenia przez pociechę studiów), musimy pilnować, aby zarobki dziecka w ciągu roku nie wyniosły więcej niż 3089 złotych.
Powyższe zasady obowiązują od lat. Ulga prorodzinna 2022 sama w sobie się nie zmieni. Polski Ład w podatkach jednak pewne komplikacje w podatkach rodziców. Zwolnienie od podatku dochodowego do 30 tys. złotych rocznie sprawiło, że wszyscy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli w związku z tym potrącanych zaliczek na podatek.
Będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne. To sprawi, że rodzice najubożsi nie będą mieli szansy na skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Żeby najbiedniejsi rodzice mogli otrzymać zwrot w dotychczasowej wysokości, ich składki społeczne musiałyby wynieść przynajmniej tyle, co ulga na dziecko 2022. Przy niskich dochodach jest to warunek nie do spełnienia.