Ulga prorodzinna 2022 na nowych zasadach. Wiadomo, kto straci najwięcej

Od 15 lutego możemy złożyć w Urzędzie Skarbowym rozliczenia podatkowe. Im szybciej dopełnimy wszelkich formalności, tym szybciej otrzymamy zwrot pieniędzy na konto. Składając dokumenty, pamiętajmy o rozliczeniu ulgi prorodzinnej 2022. Można odzyskać sporo pieniędzy, ale niestety ostatni raz. Od przyszłego roku niektórzy, zamiast zyskać, wiele stracą.

Ulga prorodzinna 2022. Komu się należy? Kogo nie dotyczy?

Przypomnijmy zasady przyznawania ulgi na dziecko. Ulga prorodzinna 2021 przysługuje:

  • rodzicom;
  • opiekunom prawnym;
  •  rodzicom zastępczym.

Ale aby skorzystać z ulgi prorodzinnej 2022, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, aby rozliczyć ulgę prorodzinną, należy sprawować opiekę nad dzieckiem. Mowa o sprawowaniu faktycznej władzy rodzicielskiej i wychowywaniu dziecka. Rodzice, którzy tylko płacą alimenty, nie mogą skorzystać z odliczenia.

Po drugie z ulgi prorodzinnej 2021 nie mogą skorzystać także rodzice, którzy przekraczają limity dochodu. A te wynoszą odpowiednio:

  • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
  • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Po trzecie, gdy rozliczamy dziecko pełnoletnie (a możemy do zrobić do ukończenia 25. roku życia lub do ukończenia przez pociechę studiów), musimy pilnować, aby zarobki dziecka w ciągu roku nie wyniosły więcej niż 3089 złotych.

Zobacz wideo Polski Ład. Ekspertka odpowiada na Wasze pytania [Q&A]

Ulga prorodzinna 2022. Zmiany

Powyższe zasady obowiązują od lat. Ulga prorodzinna 2022 sama w sobie się nie zmieni. Polski Ład w podatkach jednak pewne komplikacje w podatkach rodziców. Zwolnienie od podatku dochodowego do 30 tys. złotych rocznie sprawiło, że wszyscy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli w związku z tym potrącanych zaliczek na podatek.

Będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne. To sprawi, że rodzice najubożsi nie będą mieli szansy na skorzystanie z ulgi prorodzinnej. Żeby najbiedniejsi rodzice mogli otrzymać zwrot w dotychczasowej wysokości, ich składki społeczne musiałyby wynieść przynajmniej tyle, co ulga na dziecko 2022. Przy niskich dochodach jest to warunek nie do spełnienia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA