500 plus 2022 przeszło kilka ważnych zmian. Od 1 stycznia 2022 roku programem opiekuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo wszystkie formalności, składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. A same wnioski trzeba przesyłać co roku. Nie będzie też wydawania pieniędzy do ręki (na przykład na poczcie). Zmian jest dużo, ale niestety kwota świadczenia pozostaje ta sama.
Priorytet się nie zmienia. Pozostaje nim polska rodzina
– jeszcze niedawno przekonywała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Tymczasem mimo licznych zmian w sztandarowym programie rządowym, politycy „zapomnieli" o waloryzacji. 500 plus traci na wartości i nikt zdaje się tym szczególnie nie przejmować.
Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci
- przypomniała Maląg na antenie Radia Zet.
Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia
- dodała minister rodziny.
W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia
- skomentowała ostatecznie, przyparta do muru przez dziennikarkę.
Rodzice nie kryją oburzenia. Podczas gdy inflacja wciąż rośnie, ceny w sklepach osiągają niewidziane wcześniej kwoty, zaczyna brakować pieniędzy na codzienne zakupy:
Niedługo nawet na chleb nie będzie nas stać. Oddajcie normalne ceny albo dajcie podwyżki pensji i świadczeń
Jogurty jeszcze kupujemy, ale masła już nie. Te ceny są z kosmosu!