Restrykcje dla dzieci na TikToku. Koniec niebezpiecznych wyzwań i zaburzeń odżywiania

TikTok cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i nastolatków. W ciągu najbliższych miesięcy na platformie zostaną wprowadzone zmiany, które zapewnią bezpieczeństwo najmłodszym użytkownikom.

TikTok to aplikacja internetowa, która umożliwia użytkownikom publikowanie, oglądanie i wysyłanie znajomym krótkich materiałów wideo. Chociaż w założeniu filmiki miały przypominać swoją formą teledyski, szybko pojawiły się na niej także inne treści. Obecnie można tam znaleźć układy taneczne wykonywane w rytm popularnej muzyki, poradniki, relacje z podróży, filmiki ze zwierzętami, nagrania o tematyce parentingowej i wiele innych. TikTok jest dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych, a w kwietniu 2020 roku był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie.

Restrykcje dla dzieci na TikToku

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne

Niejednokrotnie byliśmy świadkami niebezpiecznych wyzwań, które rozpowszechniły się na TikToku i cieszyły dużym zainteresowaniem najmłodszych. Przykładem takiej mody był chociażby "blackout challenge" - wyzwanie podczas którego dzieci nagrywały, jak wstrzymują oddech aż to utraty przytomności. Zjawisko to opisywaliśmy w poprzednim artykule. Bywało jednak, że modzie na powtarzanie niebezpiecznych nagrań ulegały również osoby dorosłe.

W najbliższych miesiącach TikTok zamierza usprawnić funkcje bezpieczeństwa z myślą o  nieletnich użytkownikach. Chodzi między innymi o ograniczenie wiekowe dla niektórych rodzaju treści oraz wprowadzenie specjalnego system określającego "poziom dojrzałości wideo". Zaktualizowane mają zostać również wytyczne dla społeczności. 

Wprowadzona zostanie też specjalna funkcja dla twórców, która pozwoli im wskazać, czy dany filmik jest przeznaczony dla młodszych, czy też starszych użytkowników. To narzędzie ułatwi funkcjonowanie algorytmu, który będzie proponował internautom stosowne treści, dopasowane do ich grupy wiekowej. W przyszłości TikTok zamierza także położyć nacisk na weryfikacje kontentu. Chodzi m.in. o nagrania promujące zaburzenia odżywiania. 

Podczas gdy już usuwamy treści, które promują zaburzenia odżywiania, zaczniemy również usuwać promocję nieuporządkowanego odżywiania. Wprowadzamy tę zmianę w porozumieniu z ekspertami ds. zaburzeń odżywiania, badaczami i lekarzami, ponieważ rozumiemy, że ludzie mogą zmagać się z niezdrowymi wzorcami żywieniowymi i zachowaniami bez diagnozy zaburzeń odżywiania. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na więcej symptomów, takich jak nadmierne ćwiczenia lub krótkotrwałe poszczenie, które często są słabo rozpoznawanymi oznakami potencjalnego problemu

- czytamy w oświadczeniu platformy cytowanym przez portal Instalki.pl.

Ponadto zakazane zostaną treści promujące lub wspierające programy terapii konwersyjnej (zmiany orientacji na heteroseksualną) oraz mizoginię (nienawiść do kobiet). Nie podano dokładnej daty wprowadzenia zmian, ale mają one nastąpić jeszcze w 2022 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.