Jak złożyć wniosek o 500 plus? Rodzice dostaną mniej, niż sądzili

500 plus traci na wartości. Wielu rodziców burzy się i kpiąco odpowiada, że 500 plus powinno zmienić na 400 plus. Taką bowiem ma dziś realną wartość świadczenie z tytułu programu Rodzina 500 plus. Czy jest możliwa waloryzacja? I jak złożyć wniosek o 500 plus?

Jak złożyć wniosek o 500 plus? 500 plus a waloryzacja

500 plus przysługuje rodzicom od 2016 roku. Jednak to znacznie niższa kwota niż początkowo. Przez wysoką inflację 500 plus w 2022 roku będzie warte tyle, co 400 zł w 2016 roku. Rodzice są oburzeni, a rząd jest głuchy na prośby i żale tej grupy.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była niedawno gościem Beaty Lubeckiej w Radiu ZET. Maląg unikała odpowiedzi na pytania o waloryzację 500 plus.

Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci

- przypomniała.

Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia

- dodała minister rodziny.

To jednak tylko wymijające odpowiedzi. Prowadząca program drążyła temat.

W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia

- przyznała Maląg, ale nie odpowiedziała już na pytanie, czy możliwa jest waloryzacja świadczenia w kolejnym roku kalendarzowym.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Kiedy można złożyć wniosek?

Waloryzacji brak, ale 400 złotych przyda się w budżecie rodzinnym i tak. Pamiętajmy jednak, że od 2022 roku trzeba koniecznie złożyć wniosek o 500 plus. Jak złożyć wniosek o 500 plus? Wnioski o świadczenie będzie można składać tylko drogą elektroniczną. Można to zrobić  przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS),
  • bankowość elektroniczną.

Co więcej, należy pamiętać o dwóch terminach. Od 1 stycznia 2022 roku wnioski o 500 plus mogli składać ci, którzy nigdy wcześniej nie pobierali świadczenia (np. rodzice nowonarodzonych dzieci). Natomiast od 1 lutego wnioski powinni złożyć pozostali.

Więcej o:
Copyright © Agora SA