Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. W tym roku można tylko pomarzyć o dodatkowym wsparciu

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie interesuje wielu rodziców. Szkoły czy poszczególne grupy notorycznie przechodzą na naukę zdalną. Ale o wsparcie finansowe z tytułu zasiłku opiekuńczego na kwarantannie jest trudno. Przysługuje tylko nielicznym, inni mogą pomarzyć o dodatkowej pomocy.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Co z wypłatami?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie przysługuje od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku. Pociechy, które nie ukończyły jeszcze ósmego roku życia, mogą zostać w domu wraz z rodzicami. Wystarczy, że rodzice zgłoszą potrzebę przejścia na zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie swojemu pracodawcy, wypełnią odpowiednie dokumenty i mogą bez konsekwencji nie pojawiać się w pracy. Za ten czas przysługuje jednak tylko część wynagrodzenia – 80 proc. pensji.

Takie warunki przysługiwały jeszcze do niedawna. Ale odkąd rząd zamknął szkoły wyłącznie dla starszych uczniów (klasy 5-8 szkół podstawowych oraz szkoły średnie), sytuacja się komplikuje. Dzieci młodsze uczą się stacjonarnie, działają także przedszkola i żłobki. Oznacza to, że dzieci, którym przysługuje opieka rodziców  z tytułu zasiłku opiekuńczego na dziecko na kwarantannie, są w szkołach, nie uczą się zdalnie.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w tej chwili nie jest więc wypłacany. A rodzic dziecka, które przebywa na kwarantannie, może otrzymać "zwykły" zasiłek opiekuńczy. Rodzice są niezadowoleni z takiego rozwiązania. Pod artykułami w serwisie eDziecko.pl na temat zasiłku opiekuńczego na dziecko na kwarantannie pojawiły się komentarze rodziców:

Musieliby dać pieniądze rodzicom, aby zostali zajmowali się młodszymi dziećmi
A klasy I-IV klasy to wyjątki? Albo wszyscy zostają w domu, albo wszyscy do szkoły...
Dobrze, że nie mają pieniędzy na opiekę dla wszystkich i mój syn pójdzie normalnie do szkoły

- pisali. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Komu przysługuje?

Skoro zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie nie przysługuje wszystkim, to kto może ubiegać się o świadczenie? Zasiłek przysługuje w następujących przypadkach:

  • zamknięcie z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której uczęszcza pociecha;
  • kiedy placówki te są otwarte, ale ich funkcjonowanie jest ograniczone w związku z epidemią COVID-19 nie mogą zapewnić dziecku opieki;
  • brak możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu epidemii COVID-19.

Zapisy te dotyczą wyłącznie dzieci do 8. roku życia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.