Objawy koronawirusa u dzieci. Jeden z nich może być szczególnie mylący

Objawy koronawirusa u dzieci są w dużej mierze podobne do tych występujących u osób dorosłych. Nie ulega jednak wątpliwości, że Omikron stanowi większe zagrożenie dla najmłodszych, którzy dotychczas przechodzili zakażenie łagodniej.

Objawy koronawirusa u dzieci przypominają te charakterystyczne dla innych dolegliwości. Obecnie dominującym wariantem jest Omikron, a lekarza alarmują, że u najmłodszych rozpoznaje się go o wiele częściej, niż w przypadku wariantów, które dominowały w ubiegłym roku. Niestety, tym razem spora część małych pacjentów wymaga także hospitalizacji.

Objawy koronawirusa u dzieci

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jej torebki warte są kilkadziesiąt tys. złotych, ale ma w domu miejsce, które potrzebuje złotej rączki

Omikron jest wyjątkowo zaraźliwy i według ekspertów zetknie się z nim niemalże każdy z nas. Podobnie, jak w przypadku innych szczepów SARS-CoV-2 jest najbardziej niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. Objawy zakażenia tym wariantem u dziecka mogą być analogiczne dla tych, występujących u dorosłych. Wśród nich wymienia się:

  • gorączkę,
  • ból głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • ból gardła i uczucie drapania w gardle powodujące duży dyskomfort,
  • kaszel,
  • nocne poty,
  • katar,
  • ból mięśni.

Co istotne, w  tym przypadku o wiele rzadziej występują utrata węchu oraz smaku, które wcześniej uznawano za charakterystyczne dla koronawirusa. Rodzice nie powinni więc tracić czujności, jeśli malec mimo bólu gardła i wysokiej gorączki, będzie rozpoznawał smaki. Omikron ma także krótszy czas inkubacji od poprzednich wariantów. Jego objawy mogą wystąpić już dwa dni po kontakcie z osobą zakażoną.

Amerykańscy eksperci zwracają także uwagę na objaw Omikronu, który jest typowy dla dzieci. Mowa tu o silnych, trudnych do opanowania napadach kaszlu, które przypominają szczekanie. Lekarze porównali je do podgłośniowego ostrego zapalenia krtani nazywanego krupem. To choroba wirusowa, która atakuje dzieci (zwykle do 5. roku życia) i oprócz kaszlu objawia się także powiększeniem węzłów chłonnych oraz opuchnięciem i zwężeniem gardła, kararem oraz chrypką. Krupem można zarazić się drogą kropelkową, przez wydzielinę z nosa lub gardła. Rzadziej przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA