Tęczowe dziecko to symbol nadziei. Te gwiazdy opowiedziały swoje smutne historie

Tęczowe dziecko przestaje być tematem tabu. Coraz więcej kobiet ma odwagę opowiedzieć o swojej wielkiej stracie. Wśród nich są też gwiazdy znane z pierwszych stron kolorowych pism.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na Gazeta.pl

Tęczowe dziecko to takie, które przyszło na świat w rodzinie, która wcześniej doświadczyła poronienia ciąży. Tęczowym dzieckiem określa się też takie, które urodziło się po śmierci poprzedniego. Określenie "tęczowe dziecko" ma być więc symbolem tego, że po traumatycznym przeżyciu przychodzi czas szczęścia, bo po każdej burzy, w końcu wychodzi słońce, czemu często towarzyszy właśnie tęcza. Niektórzy używają tego określenia także w odniesieniu do maluszków, które szczęśliwie przyszły na świat po bardzo ciężkiej ciąży lub w efekcie wyjątkowo trudnego porodu, któremu towarzyszyły komplikacje zagrażające życiu dziecka.

Tęczowe dziecko już nie jest tematem tabu

Dawniej doświadczenie poronienia, było dla wielu kobiet doświadczeniem, którym nie potrafiły się podzielić z nikim. Niektóre starały się je wyprzeć z pamięci, inne uważały, że to sprawa rodzinna, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. Żyły ze swoją traumatyczną tajemnicą, a fakt, że nie potrafiły lub nie chciały o tym mówić, sprawiał, że doświadczenie to niektórym bardzo ciążyło. Na szczęście ta sytuacja się zmieniła. Dziś kobiety nie wstydzą się powiedzieć, że poroniły. Ich wyznania są też ogromną ulgą dla innych, które mają podobne doświadczenia. Dzięki temu wiedzą, że nie są same.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Tęczowe dziecko. Gwiazdy opowiedziały o swoich stratach

O swojej smutnej stracie opowiedziało publicznie wiele gwiazd. Jedną z nich jest Meghan Markle. Żona księcia Harry'ego opisała swoją tragedię w artykule opublikowanym w "The New York Times". Trzymając w ramionach pierworodne dziecko, traciłam drugie. Kilka godzin później, leżałam w szpitalnym łóżku, trzymając rękę męża. Czułam spokój jego dłoni, całowałam jego kostki, mokre od naszych łez. Patrzyłam na zimne, białe ściany przez załzawione oczy i próbowałam sobie wyobrazić, jak się z tego podniesiemy - wyznała. Oznacza to, że Archie i LIlibet są tęczowymi dziećmi. O doświadczeniu poronienia opowiedziały także m.in. aktorki Milla Jovovich i Kate Beckinsale, modelka Chrissy Teigen, influencerka, Arielle Charnas i Hilaria Baldwin, żona aktora Aleca Baldwina, a także Melissa Rauch - gwiazdy serialu "Teoria wielkiego podrywu.

Tęczowe dziecko. Polskie gwiazdy o swoich doświadczeniach

Jakiś czas temu o swojej stracie opowiedziała Aleksandra Żebrowska, żona Michała Żebrowskiego. Jest aktualnie mamą trzech wspaniałych chłopców, ale ma za sobą kilka poronień i do tego ciążę pozamaciczną. Do traumatycznego doświadczenia przyznała się niedawno także Zofia Zborowska, aktorka, zona siatkarza Andrzeja Wrony. Tęczowymi mamami są również m.in. Joanna Koroniewska, Agnieszka Hyży.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.