400 plus zamiast 500 plus? Minister rodziny przyparta do muru: "Wprowadzamy kolejne rozwiązania"

Rodzice narzekają, że z powodu wysokiej inflacji świadczenie 500 plus ma dziś realną wartość 400 zł. Domagają się waloryzacji. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała niekorzystne dla świadczeniobiorców wieści.

Więcej informacji o aktualnych świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl

Świadczenie rodzinne 500 plus zostało wprowadzone w 2016 roku. Od tego czasu jego wysokość nie uległa zmianie. Wysoka inflacja sprawiła, że jego realna wartość spada, w 2022 roku ma wynieść 400 zł. Świadczeniobiorcy oczekują waloryzacji. Rząd zamiast tego wprowadza kolejne świadczenia. 

500 plus - waloryzacja

Przez wysoką inflację 500 plus w 2022 roku będzie warte tyle, co 400 zł w 2016, roku wprowadzenia świadczenia. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Waloryzacja 500 plus w 2022 roku?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była niedawno gościem Beaty Lubeckiej na antenie Radia ZET. Dziennikarka próbowała się dowiedzieć, czy doczekamy się w tym roku waloryzacji świadczenia 500 plus. Maląg wyraźnie unikała udzielenia jednoznacznej odpowiedzi, wskazując na nowe świadczenia, jakie wprowadził rząd:

Ja odpowiadam na to pytanie cały czas w ten sposób: rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci

- przypomniała.

Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia

- dodała minister rodziny.

Minister rodziny przyparta do muru

Dziennikarki jednak ta odpowiedź, a właściwie jej brak, nie zadowoliła. Nie dawała za wygraną i w trakcie rozmowy kilkukrotnie wracała do tematu waloryzacji. W końcu się udało. Marlena Maląg przyznała:

W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia.

Minister rodziny i polityki społecznej nie udzieliła także odpowiedzi na pytanie, czy w takim razie rodzice mogą się spodziewać waloryzacji 500 plus w kolejnym roku. 

Więcej o: