Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022. Wprowadzono nowy termin. Kto może liczyć na wypłatę świadczenia?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022 został wprowadzony z myślą o rodzicach, których dzieci musiały w związku z panującą epidemią koronawirusa przejść na nauczanie zdalne. Wprowadzono właśnie nowy termin wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego 2022.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzieci, które nie ukończyły jeszcze ośmiu lat, według prawa nie mogą zostać same w domu. W związku ze wciąż wprowadzonymi zajęciami online trzeba zorganizować im opiekę. Jeśli dzieckiem nie mogą zająć się inni członkowie rodziny, jeden z rodziców musi wziąć wolne. Aktualnie rząd zdecydował się zamknąć szkoły tylko dla starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie. Otwarte są też przedszkola i żłobki. W ten sposób uniknięto konieczności wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022 dla kogo? Kiedy można skorzystać?

Warto wiedzieć, że poza sprawowaniem opieki nad małoletnim dzieckiem z powodu nauki online dodatek przysługuje też w kilku innych przypadkach. Zalicza się do nich:

  • zamknięcie z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której uczęszcza pociecha
  • kiedy placówki te są otwarte, ale ich funkcjonowanie jest ograniczone w związku z epidemią COVID-19 nie mogą zapewnić dziecku opieki
  • brak możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu epidemii COVID-19

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2022. Kolejna fala zakażeń spowodowała kolejne nauczanie zdalne

Ze względu na wzrost fali zachorowań na COVID-19, od 1 do 27 lutego w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, rodzicom i opiekunom przysługuje ponownie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem do dnia 27 lutego 2022 r. nauki zdalnej w szkołach podstawowych (klasy V-VIII) i ponadpodstawowych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2022. Ile wynosi świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień opieki sprawowanej nad małoletnim dzieckiem do ósmego roku życia. Warto wiedzieć, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 12,16 lub 24 roku życia. Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.