Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dzieci, które nie ukończyły jeszcze ośmiu lat, według prawa nie mogą zostać same w domu. W związku ze wciąż wprowadzonymi zajęciami online trzeba zorganizować im opiekę. Jeśli dzieckiem nie mogą zająć się inni członkowie rodziny, jeden z rodziców musi wziąć wolne. Aktualnie rząd zdecydował się zamknąć szkoły tylko dla starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie. Otwarte są też przedszkola i żłobki. W ten sposób uniknięto konieczności wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Warto wiedzieć, że poza sprawowaniem opieki nad małoletnim dzieckiem z powodu nauki online dodatek przysługuje też w kilku innych przypadkach. Zalicza się do nich:
Ze względu na wzrost fali zachorowań na COVID-19, od 1 do 27 lutego w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, rodzicom i opiekunom przysługuje ponownie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem do dnia 27 lutego 2022 r. nauki zdalnej w szkołach podstawowych (klasy V-VIII) i ponadpodstawowych.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień opieki sprawowanej nad małoletnim dzieckiem do ósmego roku życia. Warto wiedzieć, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 12,16 lub 24 roku życia. Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności.