Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nauka zdalna trwa, a na środki nie ma co liczyć

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje rodzicom od początku pandemii. Jego celem jest wsparcie finansowe rodziców, którzy z powodu pandemii i nauki zdalnej muszą pozostać z najmłodszymi w domu. Niestety obecnie zasiłek opiekuńczy na dziecko nie jest wypłacany.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Co z wypłatami?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, czyli potocznie zasiłek opiekuńczy na dziecko, został wprowadzony już na początku pandemii, czyli w marcu 2022 roku. Przepisy zakładają, że pociechy, które nie ukończyły jeszcze ósmego roku życia, mogą zostać w domu wraz z rodzicami. Niestety to utrudnia rodzicom pracę, często muszą oni po prostu zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dziećmi. Tu miał pomóc zasiłek opiekuńczy. Rodzice zgłaszają potrzebę przejścia na zasiłek opiekuńczy pracodawcy, ten rozlicza ten fakt z ZUS-em, rodzice opiekują się dziećmi i dostają część wynagrodzenia (dokładnie 80 proc. pensji).

W tej chwili jednak sytuacja tak nie wygląda. Rząd zdecydował się zamknąć szkoły tylko dla starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Oznacza to, że dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie. Normalnie funkcjonują także przedszkola i żłobki. Dzieci, które "łapią się" na zasiłek opiekuńczy są więc w placówkach. Rząd uniknął więc konieczności wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 

Pod artykułem eDziecko.pl na temat pojawiły się komentarze oburzonych rodziców:

Musieliby dać pieniądze rodzicom, aby zostali zajmowali się młodszymi dziećmi
A klasy I-IV klasy to wyjątki? Albo wszyscy zostają w domu, albo wszyscy do szkoły...
Dobrze, że nie mają pieniędzy na opiekę dla wszystkich i mój syn pójdzie normalnie do szkoły

- pisali. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Komu przysługuje?

Przypomnijmy, zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługiwał rodzicom i opiekunom małych dzieci w związku z decyzją wprowadzenia w szkołach nauki zdalnej. Zasiłek przysługuje w następujących przypadkach:

  • zamknięcie z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której uczęszcza pociecha;
  • kiedy placówki te są otwarte, ale ich funkcjonowanie jest ograniczone w związku z epidemią COVID-19 nie mogą zapewnić dziecku opieki;
  • brak możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu epidemii COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w tej chwili nie jest wypłacany. Rodzic dziecka, które przebywa na kwarantannie, może otrzymać "zwykły" zasiłek opiekuńczy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.