500 plus - styczeń 2022. Środki będą wypłacane na nowych zasadach

500 plus w styczniu 2022 przeszło prawdziwą rewolucję. Zmienił się nie tylko opiekun programu - świadczenie przeszło pod skrzydła ZUS-u - lecz także kwestie formalności. Jak i kiedy można składać wnioski o 500 plus w styczniu 2022? Sprawdzamy, co trzeba zrobić, żeby zachować płynność wypłat.

500 plus - styczeń 2022 przyniósł wiele zmian

Program Rodzina 500 Plus nie zmienił się od 2019 roku. Wtedy została wprowadzona główna modyfikacja – pieniądze przysługują od tego czasu także na pierwsze dziecko, a nie jak było wcześniej dopiero od drugiego dziecka. Od tamtego czasu nic się w świadczeniu nie zmieniło. Choć rodzice wciąż pytali o waloryzacje świadczenia, to pozostało bez zmian. Kwota wynosi tyle samo. Co więc się zmieniło?

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023

- czytamy w oficjalnym komunikacie rządowym.

Oprócz przejścia świadczenia pod opiekę ZUS-u jest jeszcze kilka nowości. Od stycznia 2022 500 plus nie będzie już wypłacane do ręki. Pieniądze można otrzymać wyłącznie przelewem na wskazane konto.

Korespondencja dotycząca świadczenia będzie odbywała się w 100 proc. elektronicznie. Koniecznie więc trzeba podać we wniosku adres e-mail.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

500 plus - styczeń 2022. Kiedy można złożyć wniosek?

Ostatnia i najważniejsza zmiana dotyczy wniosków. Od 2022 roku wnioski o świadczenie będzie można składać wyłącznie online. Można to zrobić  przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS),
  • bankowość elektroniczną.

Jeśli nie złożymy wniosku, nie dostaniemy 500 plus. Jeśli przekroczymy termin, dostaniemy wypłaty z opóźnieniem.

Od 1 stycznia wnioski o 500 plus składają tylko rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali wsparcia od rządu – na przykład rodzice nowo narodzonych dzieci. Od 1 lutego wnioski składają pozostali.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.