Dziecko na kwarantannie 2022. Nie zawsze trzeba odwoływać wyjazd na ferie

Dziecko na kwarantannie 2022 oznacza konieczność pozostania w domu i odwołania planowanego wyjazdu na ferie. Istnieje jednak przypadek, w którym tak nie musi być, warto więc być na bieżąco z przepisami dotyczącymi kwarantanny.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Dziecko na kwarantannie 2022 to już niemal codzienność w wielu polskich rodzinach. Piąta fala epidemii koronawirusa i drastyczny wzrost liczby zachorowań zmuszają placówki oświatowe i opiekuńcze do czasowego zawieszenia zajęć lub przejścia na naukę zdalną. Uczniowie trafiają na kwarantannę, a rodzice często muszą wziąć wolne, żeby się nimi zająć. 

Dziecko na kwarantannie 2022. Teraz kwarantanna jest krótsza

Dziecko na kwarantannie 2022 oraz dorosły na kwarantannie, zgodnie z przepisami spędzają tyle samo czasu. Jeszcze do niedawna kwarantanna trwała 10 dni, jednak niedawno rząd zdecydował się ją skrócić do 7 dni. Dotyczy to osób, które miały kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Decyzja o skróceniu kwarantanny wynika ze słabszej transmisyjności wariantu Omikron, który aktualnie jest odpowiedzialny za bardzo dużo nowych zachorowań, także wśród dzieci. W efekcie ewolucji wirusa, ewentualne objawy zakażenia pojawiają się wcześniej szybciej niż w przypadku poprzednich mutacji wirusa. Tym samym, jeśli przez siedem dni po kontakcie z zakażonym, nie wystąpią objawy choroby, ryzyko jej rozwinięcia jest bardzo niewielkie. Kwarantannę skrócono także m.in. we Francji, Grecji i Włoszech.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Dziecko na kwarantannie 2022 a ferie zimowe

Dziecko na kwarantannie 2022 oznacza konieczność pozostania w domu w czasie ferii zimowych. Wielu rodziców na czas zimowej przerwy w nauce zamierza wyjechać np. na narty ze swoimi pociechami więc pojawiają się obawy, że ewentualna kwarantanna dziecka pokrzyżuje im plany. Aktualnie trwają ferie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 31 stycznia rozpoczyna się przerwa dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Rodzice, którzy nie chcą ryzykować pokrzyżowania planów wyjazdowych, często odpowiednio wcześniej zostawiają dzieci w domu. Dzięki temu mają pewność, że uchronią dziecko przed kwarantanną wynikającą z kontaktu z osobą zakażoną w szkole.

Dziecko na kwarantannie 2022. Można jej uniknąć

Jeśli obowiązek odbycia kwarantanny wynika z kontaktu z chorym na COVID-19 domownikiem, osoba zaszczepiona, która wykona test na COVID, a ten będzie miał wynik negatywny, nie musi odbywać kwarantanny. Zgodnie z przepisami: obowiązku kwarantanny nie stosuje się do osoby: zaszczepionej przeciwko COVID-19, która była poddana izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia wprowadzenia do systemu  pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku. To pod warunkiem uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.

Jeśli nasze dziecko należy do tej grupy, kwarantanna nie musi pokrzyżować planów wyjazdowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA