COVID-19 u dzieci. Naukowcy wykazali, że mogą wystąpić objawy neurologiczne

Z badań naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine wynika, że prawie połowa dzieci, które doświadczyły hospitalizacji z powodu COVID-19 miała objawy neurologiczne inne niż utrata węchu i smaku czy zaburzenia widzenia. Szczegóły przedstawiono w magazynie naukowym "Pediatric Neurology".

Więcej informacji na temat COVID-19 przeczytasz na Gazeta.pl.

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine przyjrzeli się danym 1493 dzieci z różnych państw hospitalizowanych z powodu COVID-19. U 1278 pacjentów wystąpił ostry przebieg zakażenia SARS-CoV-2, a u 215 zdiagnozowano wieloukładowy zespół zapalny MIS-C. Z ich badań wynika, że u najmłodszych mogą wystąpić objawy ze strony układu neurologicznego. 

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia
Śmiertelność u dzieci jest niska zarówno w przypadku ostrego SARS-CoV-2, jak i MIS-C. Jednakże to badanie pokazuje, że częstotliwość objawów neurologicznych jest duża – i może być wyższa niż ta, którą odkryliśmy, ponieważ objawy te nie zawsze są udokumentowane lub możliwe do oceny

- podkreśliła Erica Fink, autorka badania i specjalistka intensywnej opieki pediatrycznej w Szpitalu Dziecięcym UPMC w Pittsburghu.

COVID-19 u dzieci - objawy neurologiczne

Dotychczas znanymi objawami ze strony układu neurologicznego, jakie występowały podczas zakażenia koronawirusem były: utrata węchu, zaburzenia widzenia, udar, a nawet psychoza. Z badań naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine wynika, że wśród dzieci występują one rzadko, natomiast pojawiają się inne objawy. U najmłodszych z ostrym przebiegiem COVID-19 zaobserwowano:

  • bóle głowy
  • drgawki
  • ostrą encefalopatię

Z kolei u pacjentów z MIS-C dodatkowo pojawiają się zawroty głowy i to właśnie u nich objawy neurologiczne występują częściej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA