Wypłaty 500 plus styczeń 2022. W życie weszły ważne zmiany. Rodzice muszą uważać

Wypłaty 500 plus mocno podreperują budżet niejednej rodziny. Styczeń 2022 przyniósł jednak pewne zmiany. Rodzice muszą pamiętać o wypełnieniu formalności, żeby nie stracić środków.

Rządowy program "Rodzina 500 plus" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i początkowo trafiał do rodzin z minimum dwójką dzieci. Od 2019 roku przysługuje jednak również jedynakom. 500 plus gwarantuje dodatkowe świadczenie wychowawcze wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia. Żeby dostać środki, nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Od nowego roku rodzice muszą jednak przyzwyczaić się do pewnych zmian.

Wypłaty 500 plus styczeń 2022

Więcej artykułów na temat świadczeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne

Kluczowe zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku dotyczą zasad naboru wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego. Istotna jest także zmiana opiekuna świadczenia, bo obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawania świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych w miejsce dotychczasowych realizatorów programu.

Zmiany w programie 500 Plus, które zatwierdził prezydent Andrzej Duda, mają pozwolić na zaoszczędzenie 3 mld złotych w ciągu 10 lat

- mówił wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl. od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyjmuje nowe wnioski i wypłaca na bieżąco przyznane przez siebie świadczenie wychowawcze (np. na nowonarodzone dzieci) a od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmował wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. 

Należy zaznaczyć, że kwestie dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. z wniosków złożonych do 31 grudnia 2021 r., do ich zakończenia nadal będą realizowały dotychczasowe organy.

My przejmujemy ten program stopniowo, a to oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę pieniędzy do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin

- wyjaśniła w rozmowie z portalem Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rodzice muszą pamiętać, że od nowego roku wnioski o świadczenie wychowawcze można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić poprzez:

  • Platformę PUE ZUS
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • bankowość elektroniczną
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.