Dziecko na kwarantannie 2022. Jest zmiana w przepisach. Rodzice odetchną z ulgą

Dziecko na kwarantannie 2022 to prawdziwy koszmar rodziców. Niestety nie będzie to wyłącznie senna zmora. Coraz więcej szkół i przedszkoli zamyka poszczególne klasy czy grupy, więc coraz więcej dzieci trafia na kwarantannę. Są jednak dobre wieści dla rodziców.

Dziecko na kwarantannie 2022. Skrócona kwarantanna ucieszy rodziców

Rodziców z pewnością ucieszy wiadomość o skróconej kwarantannie. Nowe zasady wchodzą w życie od wtorku 25 stycznia 2022 roku. O decyzji poinformowało Ministerstwo Zdrowia podczas konferencji prasowej 21 stycznia. Przepisy miały obowiązywać już od poniedziałku, jednak dopiero w tego dnia rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. System informatyczny potrzebował jeszcze dodatkowego dnia na wdrożenie zmiany.

Dziecko na kwarantannie 2022. Od kiedy obowiązuje skrócona kwarantanna?

Dziecko na kwarantannie 2022 i dorosły na kwarantannie spędzą tyle samo czasu. Przepisy obejmują wszystkich. Kwarantanna zostaje skrócona z 10 do 7 dni dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Za osobę zakażoną uznaje się chorych z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

Skąd taka zmiana? Powodem decyzji ma być słabsza transmisyjność wariantu Omikron. Na takie rozwiązanie zdecydowały się już wcześnie: Niemcy, Francja, Belgia, Grecja, Włochy.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Dziecko na kwarantannie 2022. Zasady kwarantanny

Przypomnijmy, kwarantanna (od dziś skrócona) obowiązuje również dzieci, które uczęszczają do szkół i przedszkoli. Nawet jeśli pozytywny wynik testu otrzyma jedno dziecko w grupie, na kwarantannę zostają odesłani wszyscy. Ta kwarantanna nie obejmuje jednak rodziców ani innych domowników.

Gdy dziecko jest chore i ma pozytywny wynik testu na COVID-19, podlega izolacji domowej przez 10 dni. Wówczas wszyscy domownicy przechodzą kwarantannę. Ta trwa dodatkowo 7 dni i jest liczona od dnia zakończenia izolacji dziecka. Zwolnienie z kwarantanny przysługuje w takim wypadku tylko domownikowi, który jest zaszczepiony i otrzymał negatywny wynik testu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA