1000 na dziecko przysługuje w konkretnej sytuacji. Rodzice wolą krócej, a więcej

1000 na dziecko to opcja, którą preferują rodzice w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Środki będą przysługiwały im przez rok. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu, które weszło w życie wraz z początkiem nowego roku. Dzięki niemu rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na 12 tys. zł dodatkowego wsparcia. Żeby dostać środki, nie muszą spełnić określonego kryterium dochodowego. Istotny jest jednak inny warunek.

1000 na dziecko przysługuje w konkretnej sytuacji

Więcej artykułów na temat Polskiego Ładu znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Coraz więcej przedszkoli wprowadza ograniczenia np. w możliwości wprowadzenia dziecka do szatni. Argumentują to błyskawicznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz strachem przed kwarantanną i przejściem w tryb nauki zdalnej.Dziecko na kwarantannie. Są nowe przepisy i konkretna data

Zobacz wideo Ma 25 lat, apartament wart 2 mln złotych, ale nie wszystko w jej domu jest idealne

Nowe świadczenie przysługuje dopiero na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. W zależności od preferencji świadczeniobiorcy mogą wybrać, czy wolą otrzymywać tysiąc złotych miesięcznie przez rok, czy też 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługuje także rodzicom, którzy już w dniu wejścia przepisów mają drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie - za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35. miesiąca życia.

- czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie PR24 powiedziała, że rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a ministerstwo spodziewa się otrzymać ponad 615 tys. wniosków. Szefowa resortu zdradziła również, w jakiej formie Polacy wolą dostawać świadczenie.

Większość rodziców decyduje się na opcję 1 tys. zł przez rok

- przyznała.

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia można składać wyłącznie online. Można to uczynić za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS
  • bankowości elektronicznej

Wypłatą rodzinnego kapitału opiekuńczego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice, którzy nie korzystają z Rodzinnego kapitału opiekuńczego, gdyż posiadają tylko jedno dziecko do lat 3, mogą liczyć za to na dofinansowanie do pobytu dziecka w instytucji opieki. 

Dofinansowanie przysługiwać będzie w wysokości 400 zł miesięcznie, nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Przez opłatę rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica za pobyt dziecka w ww. instytucjach z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Do opłaty rodzica za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie.

- poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy byłby rewolucją. Dla rodzin: 3000, 3600, 4200 złBezwarunkowy Dochód Podstawowy byłby rewolucją. Dla rodzin: 3000, 3600, 4200 zł

Więcej o: