Ulga na dzieci 2022. W tym roku jeszcze z korzyścią dla rodziców. Można sporo zyskać

Ulga na dzieci 2022 będzie dla rodziców okazją do otrzymania dodatkowej gotówki. Podobnie jak w ubiegłych latach, warto o niej pamiętać podczas rozliczania PIT. Tym bardziej że to ostatni rok dla wielu rodzin, kiedy będą mogły otrzymać pieniądze.

Więcej informacji na temat ulg podatkowych i świadczeń możesz przeczytać na Gazeta.pl.

Już za niespełna trzy tygodnie wszystkie osoby fizyczne będą musiały złożyć roczne zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu. Między 15 lutego a 30 kwietnia podatnicy będą mogli uwzględnić w swoim rozliczeniu różnego rodzaju ulgi podatkowe. Dotychczas największą popularnością cieszyła się ulga na dzieci. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład, dla wielu rodzin będzie to ostatni rok, kiedy mogą z niej skorzystać.

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Ulga na dzieci 2022. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga na dziecko 2021 przysługuje rodzicom i opiekunom osób małoletnich, a także osób, które w 2021 roku otrzymały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Rodzice studentów do 25 roku życia także mają prawo do skorzystania z odliczeń, o ile dochód ich dziecka nie przekracza 3 089 zł. Ważne jest jednak kryterium dochodowe, jakie muszą spełnić osoby fizyczne. Prezentuje się ono następująco:

  • Jeśli mamy jedno dziecko i wychowujemy je samotnie, nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
  • Jeśli mamy jedno dziecko i jesteśmy małżeństwem cały rok - razem z małżonkiem nie możemy łącznie rocznie zarabiać więcej niż 112 000 zł,
  • Jeśli mamy jedno dziecko i nie jesteśmy w związku małżeńskim z rodzicem dziecka - nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby dzieci

  • na pierwsze dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko dostaniemy 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniemy 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Ulga na dziecko 2021. Ostatni raz na korzyść rodziców? Potem zmiany

Ulga na dzieci 2022. Zmiany od przyszłego roku

Polski Ład wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że rodzice, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. Będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne. Żeby otrzymać zwrot podatku musiałyby być one równe lub wyższe od ulgi na dziecko. Ci, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mogli spełnić tego warunku.

Coraz więcej przedszkoli wprowadza ograniczenia np. w możliwości wprowadzenia dziecka do szatni. Argumentują to błyskawicznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz strachem przed kwarantanną i przejściem w tryb nauki zdalnej.Dziecko na kwarantannie. Są nowe przepisy i konkretna data

Więcej o: