500 plus. Ważne zmiany już weszły w życie

500 plus i zmiany w świadczeniu to gorący temat. Długo zapowiadane zmiany weszły właśnie w życie. Od 1 stycznia 500 plus jest przyznawane niby na starych warunkach, ale można się zagapić i stracić pieniądze. Sprawdzamy, czego należy dopilnować, aby zachować płynność wypłat.

500 plus. Styczeń przyniósł wiele zmian

1 stycznia to ważny dzień dla naczelnego programu socjalnego w Polsce. Mowa oczywiście o  500 plus.

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023

- czytamy w oficjalnym komunikacie rządowym.

To nie koniec nowości w świadczeniu. Przede wszystkim nie będzie już gotówki do ręki. Od stycznia 2022 500 plus będzie wypłacane wyłącznie bezgotówkowo, czyli przelewem na wskazane konto. Składając wniosek o 500 plus 2022 musimy więc podać numer konta. Dodatkowo warto wypełnić rubrykę z adresem e-mail, ponieważ cała korespondencja również będzie przesyłana elektronicznie.

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

500 plus. Wnioski

Najważniejsza z punktu widzenia rodziców zmiana w 500 plus dotyczy wniosków. Od 2022 roku wnioski o świadczenie będzie można składać wyłącznie online. Można to zrobić  przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • system Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRPS),
  • bankowość elektroniczną.

Jeśli nie złożymy wniosku, nie dostaniemy 500 plus. Dlatego tak ważne jest dopełnienie wszelkich formalności. A obowiązują dwa terminy. Od 1 stycznia wnioski o 500 plus składają tylko rodzice, którzy do tej pory nie otrzymywali wsparcia od rządu – na przykład rodzice nowo narodzonych dzieci. Od 1 lutego wnioski składają pozostali.

Więcej o: