Dziecko na kwarantannie, a rodzic? Niektórzy też muszą zostać w domu

Dziecko na kwarantannie, a rodzic? Aktualne przepisy dotyczące konieczności odbycia kwarantanny domowej nie dla wszystkich są jasne. Coraz więcej dzieci musi zostać w domu, a wraz z nimi ich rodzice.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce na Gazeta.pl

Dziecko na kwarantannie, a rodzic? Wątpliwości co do tego, czy domowników i najbliższych dziecka skierowanego na kwarantannę też obejmuje obowiązek odosobnienia wciąż ma wiele osób. Tym bardziej że zasady się zmieniają. Szalejąca epidemia koronawirusa ostatnio szczególnie daje się we znaki dzieciom, które raz za razem trafiają na kwarantannę z powodu kontaktu w szkole, przedszkolu lub żłobku z osobą zarażoną. Same też znacznie częściej chorują na COVID-19, jego odmianę nazywaną omikron.   

Sala lekcyjnaNiekorzystne zmiany w Karcie Nauczyciela. Czeka ich dodatkowa praca na rzecz szkoły

Dziecko na kwarantannie, a rodzic? To zależy

Jeśli dziecko trafia na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną, informacja o tym fakcie pojawia się na Internetowym Koncie Pacjenta. Można stamtąd pobrać stosowny dokument, żeby np. przesłać go pracodawcy. Informację o kwarantannie powinniśmy otrzymać także od Sanepidu - telefonicznie lub SMS-em. Jak czytamy na stronie gov.pl:

Kwarantanna wynikająca z ryzyka zakażenia koronawirusem, np. z uwagi na kontakt z osobą chorą, trwa 10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze źródłem zakażenia koronawirusem. Służby sanitarno-epidemiologiczne mogą podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu kwarantanny
Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Jeśli dziecko przebywa na kwarantannie z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, czyli jest zarażone, toczy rodzica obejmuje kwarantanna zależy od tego, czy jest zaszczepiony. Osoby zaszczepione nie muszą odbyć kwarantanny.

Uczniowie śpiewali na studniówce 'j***ć pis'. Dyrektorka zabrała głos. 'Absolutnie naganne'Uczniowie śpiewali na studniówce "j***ć pis". To szkoła im. Jana Pawła II

Dziecko na kwarantannie, a rodzic? Musi mu zapewnić opiekę

Dziecko na kwarantannie dla rodzica oznacza konieczność zorganizowania opieki dla swojej pociechy, jeśli ma mniej niż osiem lat. W takiej sytuacji musi wziąć zwolnienie z pracy lub przejść na tryb zdalny (jeśli ma taką możliwość).

Więcej o: