Dodatkowe 500 plus. Rodzice szturmem ruszyli. "Wniosek intuicyjny, procedura szybka"

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obowiązuje od stycznia 2022 roku. Dodatkowe 500 plus (bo tak powszechnie nazywane jest świadczenie) przysługuje rodzinom, w których wychowuje się więcej niż jedno dziecko. Jest kilka warunków do spełnienia.

Dodatkowe 500 plus. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – zasady

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód

- czytamy w rządowym komunikacie na stronie gov.pl.

Podkreślmy, dodatkowe 500 plus lub 1000 plus przysługuje rodzicom na każde drugie dziecko. Drugie dziecko nie może być starsze niż trzy lata. Rodzicom przysługuje łącznie 12 tysięcy złotych. Sami decydują, czy wolą dostać 500 plus co miesiąc przez dwa lata czy 1000 złotych przez miesiąc przez rok.

Dodatkowe 500 plus a dofinansowanie żłobka

Pieniądze z dodatkowego 500 plus nie trafią więc do rodziców jedynaków. Dla nich jednak przewidziano także dodatkowe fundusze.

Dofinansowanie będzie przysługiwać: na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie; na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, a także na dziecko w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia

- czytamy w przepisach.

Mowa o dofinasowaniu w kwocie 400 złotych. Pieniądze trafią bezpośrednio do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć wysokości opłaty ponoszonej za pobyt dziecka w placówce.

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Dodatkowe 500 plus. Wnioski płyną

Wnioski do ZUS można składać wyłącznie drogą elektroniczną: przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynęło 180 tys. wniosków tylko do 4 stycznia.

W ciągu pierwszych trzech dni rodzice złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy na ok. 30 proc. dzieci, na które powinni wnioskować w styczniu. Wniosek jest intuicyjny, a sama procedura szybka

– przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Więcej o:
Copyright © Agora SA