Walentynki w szkole podstawowej - jak je świętować? Pomysły na dekoracje i zabawy

Walentynki w szkole podstawowej to niewinna zabawa, która może przerodzić się w konkurs popularności. Jak nie tworzyć podziałów wśród uczniów i jak nauczyć ich dystansu do świętego Walentego?

Walentynki w szkole podstawowej - jak świętować mądrze? 

Etap szkoły podstawowej to bardzo trudny okres, dzieci nie mają jeszcze odpowiedniej wiedzy ani dystansu do otaczającego świata. W pogoni za akceptacją grupy ważnym przystankiem mogą być niewinne szkolne walentynki. Jest to święto, które bezpośrednio odnosi się do popularności, koniec końców bez problemu uda się przeliczyć ilość otrzymanych karteczek. Można jednak do tego święta podejść inaczej i wykorzystać jego potencjał do tworzenia solidarności w grupie. Poniżej kilka przykładów na to jak można zorganizować walentynki w szkole podstawowej

Walentynki w szkole podstawowej. Zdjęcie ilustracyjneWalentynki w szkole podstawowej. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Walentynkowe dekoracje w szkole podstawowej - akcja integracja 

Wspólne zdobienie sali to doskonały pretekst do budowy więzi pomiędzy uczniami, którzy współcześnie mają coraz mniej okazji do bezpośrednich rozmów, czy wspólnej zabawy. Banalne wycinanie serduszek stworzy przestrzeń do swobodnych rozmów na tematy, które dzieci interesują. Przy okazji można wymieszać uczniów tak, aby każdy mógł spędzić trochę czasu w różnym towarzystwie. Walentynkowe dekoracje w szkole podstawowej w postaci plakatu, łańcucha, girlandy czy dużego napisu nie tylko ozdobią przestrzeń, ale też sprawią, że mury szkoły staną się bardziej bliskie. 

Zobacz wideo Zaskocz ukochaną osobę w walentynki. To prostsze, niż myślisz!

Dekoracje walentynkowe - szkoła podstawowa. Wspólna walentynka 

Dekoracje walentynkowe w szkole podstawowej mogą zachęcać do współpracy. Zamiast indywidualnych kartek można stworzyć jedno drzewo ubrane w serduszka lub duże serce, na którym dzieci wypiszą autorskie wierszyki. Przy okazji warto poruszyć temat miłości, przyjaźni, życzliwości i szacunku do drugiego człowieka. 

Dekoracje walentynkowe - szkoła podstawowa. Zdjęcie ilustracyjneDekoracje walentynkowe - szkoła podstawowa. Zdjęcie ilustracyjne primiaou / shutterstock

Dekoracje na walentynki w szkole podstawowej - duża ramka do zdjęć 

Najlepsza dekoracja na walentynki w szkole podstawowej? Duża ramka do wspólnych zdjęć! Do wykonania ramki potrzebne będzie duże tekturowe pudło najlepiej po telewizorze, ramkę dzieci wspólnie ozdabiają wesołymi napisami i przy pomocy gotowych naklejek. Taka fotobudka to ciekawe narzędzie do zabawy w grupie. Dzieci ponownie współpracują przy produkcji ramki oraz w trakcie pozowania. Przy okazji warto zorganizować konkurs na najlepsze zdjęcie danej grupy. 

Dekoracje na walentynki w szkole podstawowej. Zdjęcie ilustracyjneDekoracje na walentynki w szkole podstawowej. Zdjęcie ilustracyjne altanaka / shutterstock

Walentynkowe dekoracje w szkole podstawowej - za co siebie lubię? 

Powyższe przykłady dotyczą pracy w grupie, a czy walentynkowe dekoracje w szkole podstawowej można wykorzystać do pracy nad pewnością siebie? Zdecydowanie tak, w szkole dzieciaki mogą przygotować piękne serduszka w formie bazy, która posłuży do wypisania cech, które dzieci lubią w sobie najbardziej. Drugą część zadania można wykonać samodzielnie w domu, może to być też rodzaj afirmacji, czyli samospełniającego się życzenia. Zgodnie z zasadą, która mówi o tym, że zanim pokochają nas inni, musimy pokochać i docenić siebie. 

Zobacz też: Kartka walentynkowa - praca plastyczna: propozycje dla najmłodszych [ZDJĘCIA]

Więcej o: