Kolejny haczyk w Polskim Ładzie. Dotyczy kobiet w ciąży

Polski Ład obowiązują już od 1 stycznia. Dużo zamieszania wprowadziła ulga dla klasy średniej. Okazuje się, że dotkliwie odczują ją kobiety w ciąży. Możliwe, że będą musiały dopłacić podatek.

Polski Ład i obniżenie podatków

Rząd wprowadzając obniżki podatków (dla niektórych osób) w Polskim Ładzie, doprowadził do podwyżek podatków. Okazało się, że trzeba wprowadzić „łatkę" do przepisów, która odciąży finansowo podatników. Tak powstała ulga dla klasy średniej. Jednak, żeby nie było zbyt łatwo, komplikuje ona wyliczanie należnej zaliczki na podatek dochodowy. Nie do końca więc wiadomo, czy można z niej skorzystać w rozliczeniu rocznym i kto powinien z niej skorzystać.

Ulga dla klasy średniej a kobiety w ciąży

I tu pojawia się kolejny haczyk. Tym razem dotyczy kobiet w ciąży. Te pracownice, które korzystają z ulgi dla klasy średniej, mogą stracić do niej prawo w ciągu roku. Dlaczego? Powodem będzie przebywanie na urlopie macierzyńskim lub zasiłku chorobowym. Urlop czy zwolnienie będą skutkowały koniecznością oddania wykorzystywanej w ciągu roku ulgi w rocznym zeznaniu podatkowym.

Nie w każdym jednak przypadku.

Dużo zależy od wysokości miesięcznego przychodu lub wynagrodzenia brutto, ponieważ jest wyznacznikiem czy mamy prawo do stosowania ulgi oraz liczby miesięcy w ciągu rozpoczętego roku, podczas których kobieta skorzysta z urlopu macierzyńskiego

– tłumaczyła serwisowi Bankier.pl Sonia Sosnowska specjalistka ds. kadr i płac z Biura Usług Rynkowych Zbigniew Maciej Szymik.

Zobacz wideo Polski Ład. Na czym polega ulga dla klasy średniej i czy z niej zrezygnować? [Q&A]

Ulga dla klasy średniej. Dla kogo jest bezpieczna?

Kto powinien więc stosować ulgę dla klasy średniej? Niestety przepisy są niejasne, zagmatwane. Nikt nie może czuć się bezpiecznie, wybierając ulgą dla klasy średniej.

Osoby bliżej tych progów powinny się tym bardziej nad nią zastanowić. Nie zapominajmy, że rezygnując z ulgi w rozliczeniach miesięcznych, nie pozbywamy się prawa do stosowania jej w rozliczeniu rocznym i zamiast podatku do zapłaty otrzymamy jego zwrot

- tłumaczyła Sonia Sosnowska.

Więcej o: