Syn Michała Wiśniewskiego apeluje do rządu. "Dzieciaki nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia"

Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Mimo to rząd zdecydował, że nie współfinansować Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Syn Michała Wiśniewskiego zabrał głos w tej sprawie i napisał na Instagramie: "Wielu moich znajomych choć raz miało myśli samobójcze, o tym się nie mówi. Z mojego gimnazjum odeszły trzy osoby, bo czuły się niepotrzebne".

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Syn apeluje do rządu: "Dzieciaki nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia"

Syn Michała Wiśniewskiego podzielił się z fanami szczerym wyznaniem dotyczącym problemów psychicznych młodzieży, a także brak pomocy ze strony dorosłych. Xavier tłumaczył, że zna takie osoby, które chciały popełnić samobójstwo wie, że nie jest łatwo o tym mówić.

Dzieciaki nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Fakt faktem, raczej często nie korzystają z tej możliwości, ale to chyba nie jest powód odbierania jednej z desek ratunku? Wielu moich znajomych choć raz miało myśli samobójcze, o tym się nie mówi. Z mojego gimnazjum odeszły trzy osoby, bo czuły się niepotrzebne

- napisał chłopak.

Xavier Wiśniewski o myślach samobójczychXavier Wiśniewski o myślach samobójczych Instagram/wisniv

19-latek przyznał, że w takich przypadkach nie jest w stanie pomóc psycholog szkolny. Xavier wyznał, że sam miewał takie myśli i wie, jak bardzo potrzebne jest wtedy wsparcie drugiej osoby i zwykła rozmowa:

Zero wsparcia, a z całym szacunkiem - psycholodzy szkolni raczej nie pomagają dzieciakom w większości przypadków. Sam miewam takie myśli i wiem, jak istotny jest zwykły dialog. Nie lubię angażować się w politykę, ale dzisiaj ***** ***. Nie przechodźcie obojętnie, jak widzicie, że ktoś ma ch***wy dzień. Pięć minut zwykłej rozmowy może naprawić komuś cały dzień.

Xavier Wiśniewski o myślach samobójczychXavier Wiśniewski o myślach samobójczych Instagram/wisniv

Wysyp problemów psychicznych u dzieci. Ten numer warto zapamiętać

Dzieci są coraz bardziej obciążone psychicznie. Już od bardzo wczesnego wieku dzieci są poddawane dużej presji społecznej. W przedszkolach mają mnóstwo zajęć dodatkowych, często dwa języki obce i jest coraz mniej czasu na zabawę. Edukacja szkolna również nie jest przyjazna. Uczniowie skarżą się, że spędzają w placówkach praktycznie całe dnie. Nie mają czasu na pogłębianie zainteresowań, a ich życie jest jedną wielką monotonią. Depresja jest na wyciągniecie ręki. Do tego dochodzi krzywdzące przeświadczenie, że wizyta u psychiatry jest jak temat tabu. 

Niedawno powstała specjalna infolinia, która podpowiada, jak znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną - tel. 800 12 12 12.

Więcej o: