Zmiany w 500 plus. Rusza nabór nowych wniosków. Ważne terminy dla rodziców

Zmiany w 500 plus już obowiązują. Każdy rodzic powinien się z nimi zapoznać, aby nie przegapić ważnych terminów. O czym trzeba pamiętać? - Od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus - przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej o dodatkowych świadczeniach dla polskich rodzin przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus to dodatkowe świadczenie ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Ostatnio prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą nowelizacji programu "Rodzina 500 Plus". Czekają nas spore zmiany. Od 1 stycznia 2022 roku programem "Rodzina 500 plus" zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Zmiany w 500 plus. Rusza nabór wniosków

Od 1 lutego rusza nabór wniosków do 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2022 r. i będzie trwał do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych

- przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmiany w szkołach. Czarnek wskazał winnych: Wrzawa organizacji lewackichBędą zmiany w szkołach? Czarnek wskazał winnych: Wrzawa organizacji lewackich

Przypomnijmy, że złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. jest gwarancją na to, świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Z kolei jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek po 30 czerwca 2022 r., to wówczas świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Wiemy, jak ważne dla polskich rodzin jest świadczenie z programu Rodzina 500 plus, dlatego chcąc zapewnić wszystkim ciągłość wypłat, zachęcamy, aby wniosek złożyć w terminie do 30 kwietnia 2022 r. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 r.

- dodała minister rodziny.

Zdjęcie ilustracyjneCzy będą nowe obostrzenia w ferie? "Premier dał dyspozycję"

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

  • program "Rodzina 500+",
  • program "Dobry Start",
  • program "Maluch+",
  • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Ośnieżone alejki i drzewa, zapadający zmrok, pierwsze zapalone lampy. Takiej zimy w święta Bożego narodzenia w Szczecinie dawno nie było. Dzień przed Wigilią sypnęło porządnie śniegiem, potem chwycił mróz i wyszło dawno niewidziane słońce. Pięknie jest zwłaszcza w parkach, szczególnie, gdy powoli zapada już zmrok. Kto jeszcze nie był na spacerze, powinien jak najszybciej wybrać się do parku Kasprowicza albo parku Żeromskiego. Zima potrzyma jeszcze dwa dni. Potem przyjdzie odwilż. Trzeba się zatem spieszyć. A na zachętę zdjęcia z Jasnych Błoni, wykonane przez Cezarego Aszkiełowicza, fotoreportera 'Gazety Wyborczej' w Szczecinie.Bezwarunkowy dochód podstawowy. Typowa rodzina z dwójką dzieci mogłaby dostać nawet 3600 zł

Więcej o: