Omikron u dzieci. Jeden z objawów przypomina inną chorobę wirusową

Omikron to kolejny wariant koronawirusa, z którym zmaga się świat. Choć zdaniem naukowców jest łagodniejszy niż delta i inne mutacje, nie należy go lekceważyć. Omikronem mogą zakazić się również dzieci. W ich przypadku występuje charakterystyczny objaw, który przypomina inną chorobę.

Więcej informacji na temat COVID-19 u dzieci znajdziesz na Gazeta.pl.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

Naukowcy z sześciu różnych zespołów przeprowadzili badania, na podstawie których ustalili, że omikron jest łagodniejszą mutacją niż delta i inne warianty koronawirusa. Jest to spowodowane jedną z jego ważnych cech. Badacze uważają, że dzieje się tak głównie dlatego, że omikron rzadziej przedostaje się do płuc. Badania na myszach i chomikach wykazały bowiem, że w większości przypadków omikron rozsiał się przede wszystkim w górnych drogach oddechowych. Należy jednak podkreślić, że badania przeprowadzone na zwierzętach nie zawsze potwierdzają się potem na ludziach.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID-19?

Naukowcy próbują zrozumieć, co zdecydowało, że omikron okazał się mniej zjadliwy niż delta i nie rozsiewa się już tak skutecznie w ludzkich płucach. Są już prowadzone pierwsze badania, aby wyjaśnić taki mechanizm działania omikronu. Więcej można przeczytać o nich w naszym serwisie zdrowie.gazeta.pl:

Pierwsze objawy omikronu. Gdy się pojawią, jak najszybciej zrób testOmikron łagodniejszy dla płuc - naukowcy rozszyfrowują jego działania

Omikron u dzieci. Objaw charakterystyczny dla innej choroby

Omikronu nie należy jednak lekceważyć. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przestrzegają, że wkrótce tym wariantem może zakazić się co drugi mieszkaniec Europy. WHO w swoich prognozach opiera się na doniesieniach Institute for Health Metrics and Evaluation.

Omikron może sparaliżować pracę szpitaliWHO: Omikronem może zarazić się aż 50 proc. Europejczyków w najbliższych dwóch miesiącach

Zakażenia omikronem pojawiają się już nie tylko u dorosłych, lecz także u dzieci. Najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu tym wariantem, nie różnią się znacząco od tych, które występują u osób dorosłych. Najczęściej wskazuje się na:

  • zmęczenie,
  • bóle głowy i mięśni,
  • bóle gardła,
  • podwyższoną temperaturę,
  • katar lub zatkany nos.

U niektórych dzieci może pojawić się wysypka, a także biegunka czy wymioty. Wśród objawów wymienia się jednak jeszcze jeden, który jest charakterystyczny dla innej choroby wirusowej. Chodzi o świszczący kaszel, który może przypominać szczekanie. Amerykańscy lekarze z Vanderbilt University School of Medicine w Nashville w stanie Tennessee uważają, że taki kaszel pojawia się głównie u dzieci poniżej piątego roku życia i jest podobny do tego, który występuje w przypadku zachorowania na podgłośniowe zapalenie krtani, nazywane też krupem.

Drogi oddechowe dzieci są tak wąskie, że wystarczy znacznie mniejszy stan zapalny, aby zostały zatkane

- powiedział w rozmowie z NBC News dr Buddy Creech z Vanderbilt University School of Medicine w Nashville w stanie Tennessee, który zajmuje się chorobami zakaźnymi u dzieci. Zatem kiedy dziecko z wąskimi drogami oddechowymi, w których powstał stan zapalny, oddycha, wydaje charakterystyczny dźwięk, który powoduje kaszel brzmiący podobnie do dźwięków wydawanych przez psa lub fokę. Może to być związane z tym, co ustalili badacze, a mianowicie, że omikron rozsiewa się bardziej w górnych drogach oddechowych niż w płucach. 

Czym jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani, czyli krup? Choroba występuje najczęściej u dzieci od 6. miesiąca życia do 3. roku życia. Zaczyna się nagle, najczęściej w nocy. Na dzień lub dwa przed atakiem dziecko ma łagodną infekcję górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne objawy to świst wdechowy, chrypka, suchy, szczekający kaszel. W miarę zwężania się okolicy podgłośniowej nasila się świst krtaniowy, dziecko zaczyna ruszać skrzydełkami nosa i zaciągać przestrzenie międzyżebrowe.

Krup wirusowy charakteryzuje świst wdechowy, chrypka, suchy i szczekający kaszel.Krup wirusowy (ostre podgłośniowe zapalenie krtani)

W przypadku żadnej choroby nie należy samodzielnie stawiać diagnozy i podejmować leczenia na własną rękę. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni stan pacjenta i doradzi, jakie kroki dalej podjąć.

Więcej o: