Toksyczne relacje matki z córką. 5 zachowań, które mogą krzywdzić dziecko

Toksyczna relacja matki z córką sprawia, że pociecha dorasta w wiecznym poczuciu winy. Matka często uważa, że działa w dobrej wierze, jednak jej sugestie są bardzo demotywujące. Nie można lekceważyć pierwszych objawów toksycznych relacji.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Relacja córki z matką to jedna z najsilniejszych, jakiej człowiek może doświadczyć na tym świecie. Jednak, kiedy różnice charakterów są zbyt rażące, to wówczas może dojść do licznych spięć, które z czasem mogą przerodzić się w toksyczną relację. Jednym z pierwszych niepokojących sygnałów jest uczucie wewnętrznego niepokoju, strachu i bezsilności u dziecka. W toksycznej relacji córki i matki nie ma miejsca na indywidualizm. Dziecko nie wybiera samo. Wszystkie decyzje, nawet ten najbłahsze wybory, są narzucone z góry. 

Zobacz wideo Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

Według tłumaczeń dr. Perpetua Neo toksyczna matka to wampirzyca energetyczna, która nie potrafi kochać swojego dziecka, ani się o nie troszczyć. Bez względu na to, jak często mówi, że jej na nim zależy. Nie ma żadnych skrupułów, by kogoś skrzywdzić. Rozkwita na uwadze i dramacie. Toksyczna matka nie radzi sobie z własnymi emocjami i ma wygórowane oczekiwania zarówno od siebie, jak i od swoich najbliższych. Co ją charakteryzuje?

  • obawia się samotności,
  • przejmuje się opinią innych, 
  • zazdrości,
  • panicznie boi się o dzieci,
  • miała trudne dzieciństwo,
  • widzi tylko czubek swojego nosa,
  • nadmiernie martwi się o dziecko i kontroluje je,
  • wywołuje poczucie winy.

1. Ignoruje

Toksyczna matka widzi tylko czubek swojego nosa. Liczy się jej szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy córka przychodzi do niej z problemem, to ta obarcza swoimi problemami i świadomie lekceważy. 

Narcystyczna matkaNarcystyczne matki. Oznaki, po których poznasz, że krzywdzą swoje dzieci

2. Krytykuje

Matka cały czas szuka problemu i widzi go tam, gdzie go nie ma. Jest wiecznie niezadowolona i trudno jej dogodzić. Nie podziela entuzjazmu i nie cieszy się z sukcesów. Uważa, że jej słowa zawsze wypowiadane są w dobrej wierze i nie mają na celu urazić. 

3. Sprawia, że poczuwasz się do winy

Toksyczna matka przy każdej lepszej okazji sugeruje, że ma bardzo dużo problemów. Uważa, że jest w tym całkowicie sama i nie może liczyć na wsparcie najbliższych. Nie daje ci prawda do narzekania. Często powtarza, jak dużo była w stanie zrobić dla dziecka i dodaje, że poświęciła prawie wszystko, a teraz nikt jej tego nie odwzajemnia.

4. Manipuluje

Nie potrafi przepraszać, a przy tym najczęściej stara się obarczać winą, zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Umiejętnie przekonuje do swoich racji i stara się wpływać na poglądy i zachowania. Jeśli coś nie idzie po jej myśli, to dąży, aby jak najszybciej uległo to zmianie. 

5. Kontroluje

Matka przeważnie nie zauważa, że dziecko powoli staje się samodzielne i nie potrzebuje tyle opieki co wcześniej. Stale chce kontrolować i uważa, że matka dużo lepiej wie, jakie decyzje powinno podejmować jej dziecko. Nie szanuje indywidualnych wyborów i zawsze chciałaby wszystko wiedzieć. 

Toksyczna rodzinaToksyczna rodzina. Cztery cechy, po których można ją rozpoznać

Jeśli czujesz, że to, co czytasz, może dotyczyć twoich relacji z matką lub to Ty, czujesz, że jesteś toksyczną matką, możesz skorzystać z pomocy terapeuty. 

Więcej o: