Rodzinny kapitał opiekuńczy - od kiedy wypłaty? Nie wszyscy mogą liczyć na zastrzyk gotówki

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, które obowiązuje od 1 stycznia. Rodzice mogą liczyć nawet na 1000 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od wariantu świadczenia, który wybiorą. Rodzinny kapitał opiekuńczy - od kiedy wypłaty? Pieniądze trafią na konta rodziców już niedługo.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - od kiedy wypłaty? Nowe świadczenie

1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. I właśnie już w styczniu pierwsi rodzice (ci, którzy już złożyli wnioski), dostaną pierwsze wypłaty. Na czym polega rodzinny kapitał opiekuńczy?

To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu. W jego ramach, rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia – wypłacane przez 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, środki nie będą opodatkowane.

- wyjaśnia Marlena Maląg w oficjalnym komunikacie.

Zobacz wideo Kto zyska na Polskim Ładzie? Pytamy eksperta

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia.

Prezentując Polski Ład obiecaliśmy polskim rodzinom, że pomożemy im lepiej godzić życie rodzinne z pracą zawodową. Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Rodzinny kapitał opiekuńczy ma pomóc rodzinom łączyć pracę z wychowywaniem dzieci

– przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - od kiedy wypłaty? A dla rodziców jedynaków?

Wnioski o świadczenie rodzice składają już od 1 stycznia 2022 roku. Jednak ani 500 zł, ani 1000 zł nie trafi do rodziców jedynaków.

Tu jednak pojawia się opcja dofinansowania pobytu dziecka w żłobku czy klubie dziecięcym dla dzieci. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jednak te pieniądze trafią do rodzin z opóźnieniem, dopiero  1 kwietnia 2022 roku. Będzie to jednak kwota wyrównana od 1 stycznia 2022 roku. Trzeba jednak pamiętać o jednym aspekcie:

Pieniądze trafią bezpośrednio do placówki opieki

- dodaje minister Marlena Maląg.

Więcej o:
Copyright © Agora SA