Dzieci par jednopłciowych nie dostaną polskich paszportów. Sejm uchwalił już przepisy

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych. W myśl nowych przepisów urzędnicy będą mogli odmówić wydania paszportów polskim dzieciom par jednopłciowych.

Więcej informacji o zmianach w przepisach dotyczących dzieci i ich rodziców na Gazeta.pl

Sytuacja ta dotyczy dzieci, które są polskimi obywatelami, a w ich zagranicznych aktach urodzenia figurują rodzice tej samej płci. Sejm w ten sposób dopuścił możliwość utrudnienia przez urzędników lub nawet zablokowania możliwości otrzymania przez nie polskiego paszportu. Do tej pory i tak nie było łatwo, bo polscy urzędnicy i sądy wielokrotnie nie uznawały, że dwaj mężczyźni lub dwie kobiety mogą figurować w oficjalnych dokumentach jako rodzice dziecka. 

Wszystko na wniosek Ordo luris

Uchwalenie nowych przepisów jest spełnieniem postulatu Ordo luris - ultrakatolickiej organizacji, która dążyła do tego, żeby w przepisach nie pojawiało się określenie "rodzice" a "ojciec" i "matka". Ta różnica tylko z pozoru jest subtelna, bo w przypadku procedury wydawania paszportów dzieciom par jednopłciowych, problemem formalnym staje się wskazanie matki i ojca.

Zobacz wideo

Ustawa sprzeczna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości

Ustawa dotycząca paszportów jest sprzeczna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z grudnia 2021 roku. Nakazuje on państwom członkowskim wydanie paszportu dzieciom par jednopłciowych, nawet w takich państwach jak Polska, które nie dopuszczają związków partnerskich oraz małżeństw jednopłciowych. W przeciwnym wypadku dochodzi do naruszenia unijnej swobody przemieszczania się.

Więcej o: