Ulga prorodzinna 2022. 2224 zł dla rodziny z dwójką dzieci

Już niedługo będziemy ponownie rozliczać zeznania podatkowe. Warto przyjrzeć się zmianom, które czekają nas przy rozliczaniu ulgi prorodzinnej 2022. Dużo zmienia się za sprawą Polskiego Ładu.

Ulga prorodzinna 2022. Warunki

Od 15 lutego do 30 kwietnia będziemy składać zeznania podatkowe. Zeznania będą dotyczyły 2021 roku. Nie będzie zmian, żadnych niespodzianek. Co innego w przyszłym roku. Ulga prorodzinna 2022 nie będzie przysługiwała już wszystkim rodzicom spełniającym kryterium dochodowe.

Ale po kolei. Przypomnijmy, ulga prorodzinna 2022 należy się wyłącznie na dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą.
  • zarabiające mniej niż 3089 zł.

Najważniejsze jest oczywiście kryterium dochodowe. Dwoje rodziców przez cały rok nie może zarobić więcej niż 112 tys. złotych. Dla jednego kryterium dochodowe to 56 tys. złotych.

Ulga prorodzinna 2022. Zmiany już od przyszłego roku          

Ulga prorodzinna wynosi:

  • na jedno dziecko -  1 112 zł,
  • na dwoje dzieci - 2 224 zł,
  • na troje dzieci – 3336 zł.
Zobacz wideo Polski Ład. "W skali miesiąca nie mieszczę się w widełkach. Będę musiała oddać pieniądze?"

Takie kwoty otrzymają wszyscy, którzy spełnią warunki. Ważne zmiany nastąpią w 2023 roku. Wtedy będziemy rozliczać 2022 rok. A przypomnijmy, od 2022 roku został wprowadzony Polski Ład. Program wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie i to komplikuje sprawę.

Dlaczego? Odliczenie ulgi prorodzinnej jest możliwe, gdy mamy odprowadzane składki ZUS i zdrowotne. Gdy są one wyższe lub równe uldze, ulga jest naliczana w całości.

Zwolnienie z podatku kwoty do 30 tys. zł skutkuje tym, że pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych wspomnianych zaliczek na podatek. W rozliczeniach podatkowych i w uldze prorodzinnej 2022 będą brane pod uwagę jedynie składki społeczne.

A te musiałyby być równe lub wyższe od ulgi na dziecko. U osób zarabiających najniższą krajową ten warunek nie jest możliwy do spełnienia.

Więcej o: