Bezwarunkowy dochód podstawowy. To możliwe, że rodzina 2+2 dostanie 3600 zł?

- Pomysł gwarantowanego dochodu wydaje się utopijny, bo wciąż nie wiadomo, jak miałby być finansowany - wyjaśnia Paula Kukułowicz, analityczka w zespole strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi olbrzymie emocje.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Najważniejsze informacje

Bezwarunkowy Dochód Osobisty to 1200 zł dla dorosłego i 600 zł dla dziecka. Przykładowo, rodzina z dwójką dzieci dostałaby 3600 złotych. Para bezdzietna mogłaby liczyć na 2400 zł. Osoby samotne dostałyby 1200 zł. Po prostu. Bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne, które mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi niezależnie od wykonywania przez niego pracy, wysokości dochodu czy poziomu zamożności

- brzmią pierwsze zdania raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bezwarunkowy dochód podstawowy miałby wynosić 1200 zł dla osoby dorosłej, 600 zł dla dziecka. Czy możliwe, że rodzina 2+2 dostanie 3600 zł? W tej chwili mówimy wyłącznie o propozycji świadczenia.

Dla jednych dochód gwarantowany byłby ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia. Dla innych - wprost przeciwnie, pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę

- zaznacza Polski Instytut Ekonomiczny

RAPORT POLSKIEGO INSTYTUTU EKONOMICZNEGO MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastrzeżenia

Najważniejsze pytanie o bezwarunkowy dochód podstawowy to to o finansowanie świadczenia. Przedstawiciele PIE także widzą tu wiele problemów.

Pomysł gwarantowanego dochodu wydaje się utopijny, bo wciąż nie wiadomo, jak miałby być finansowany. Natomiast ze względu na sytuację na rynku pracy i postępującą polaryzację oraz zanikanie zawodów średniego szczebla, a także procesy automatyzacji, politycy i eksperci szukają rozwiązań, które zapewniłyby każdemu bezpieczną egzystencję

- wyjaśnia Paula Kukułowicz, analityczka w zespole strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z Money.pl.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Ogólne niezadowolenie

Na Facebooku edziecko.pl pod artykułami dotyczącymi bezwarunkowego dochodu podstawowego trwa dyskusja na temat świadczenia:

No świetnie. Tylko za tym pójdą podwyżki, czyli coraz większą inflacją. Jak z 500+, które jest coraz mniej warte. To jest jakaś bezsensowna spirala nakręcania pseudooptymizmu. Do niczego dobrego to nie prowadzi.
Bzdura. Podstawowe potrzeby społeczeństwa są w głębokiej zapaści a ci obiecują gruszki na wierzbie.
Jak bezwarunkowy to nie dochód ino zapomoga! Bezzwrotna? Nie, zapłacą następcy!
Czyli nie warto uczciwie pracować. Wracamy do hasła "czy się stoi czy się leży.....". Popieranie nierobów

- komentują internauci.

Więcej o: