Ulga dla rodzin. W 2022 roku niektóre zyskają nawet 4 tys. zł

Ulga dla rodzin w 2022 roku, to nie tylko popularna ulga podatkowa na dziecko albo 12 tys. zł świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Polski Ład zakłada wiele innych form wsparcia dla polskich rodzin.

Więcej informacji o nowych świadczeniach rodzinnych na Gazeta.pl

Ulga dla rodzin to jedno z głównych założeń zmian, jakie pojawiają się wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Do tej pory głośno było jedynie o 12 tysiącach na dziecko - nowym świadczeniu dla rodziców przynajmniej dwojga dzieci, tymczasem zmian, jakie mają poprawić sytuację polskich rodzin jest więcej.

Mandat za spacer z dzieckiem12 000 na dziecko. Rodzice: "To żadna pomoc w morzu potrzeb"

Ulga dla rodzin. Zmiany rozliczeniach podatkowych małżonków

Ulga dla rodzin ma od 2022 roku realizować się m.in. we wspólnym rozliczeniu podatkowym małżonków. Będą oni mogli korzystać z podwójnej kwoty wolnej wynoszącej aż 60 tysięcy zł.

Małżonkowie z pensją 3 010 zł i 3 500 zł brutto miesięcznie, zyskają na Polskim Ładzie ok. 4 000 zł rocznie. Gdyby rozliczali się oddzielnie, to na Polskim Ładzie zyskaliby "na rękę" łącznie 3 600 zł rocznie

- czytamy w komunikacie na stronie gov.pl.

Ulga dla rodzin to też ulga na dziecko

Polski Ład nie przewiduje likwidacji ulgi na dziecko - jednej z najczęściej wybieranych przez podatników posiadających dzieci ulg podatkowych: 

Rodzina 2+2 zarabiające wspólnie 6 500 zł brutto, zyska ok. 4 000 tys. zł. Nie dość, że w ogóle nie zapłaci podatku, to jeszcze otrzyma od państwa zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci, w kwocie ok. 2 000 zł. Rodzina 2+1, gdzie jeden z małżonków zarabia 4 tys. zł brutto, a drugi 3 tys. zł brutto miesięcznie, przy wspólnym rozliczeniu zyska 3,5 tys. zł rocznie

- opublikowano na gov.pl.

Zobacz wideo

Ulga dla rodzin - podwyższony próg podatkowy

W ramach Polskiego Ładu rodzice będą też mogli korzystać z podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego. W praktyce oznacza to, że rodzina 2+3, gdzie jeden z rodziców zarabia 5 tys. a drugi 18 tys. miesięcznie, dzięki podniesionemu progowi podatkowemu nie zapłaci wyższej stawki podatku. W ten sposób rodzina zyska 1,2 tys. zł. Na stronie gov.pl czytamy też:

Rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci korzystać będą z PIT-0 dla rodzin 4+. To co najmniej 85 528 zł przychodu bez PIT na każdego rodzica. Do tego – dla podatników na skali (17 i 32 proc. PIT) dochodzi jeszcze 30 tys. kwoty wolnej. W sumie na PIT-0 dla rodzin 4+ skorzysta ponad 110 tys. rodziców. W portfelach takich rodzin zostanie rocznie ok. 335 mln zł.

Spacer z dzieckiemOpieka na zdrowe dziecko 2022. Są ważne dla rodziców zmiany

Ulga dla rodzin 4+

Z myślą o rodzinach, w których wychowuje się czworo dzieci lub więcej przewidziano PIT 0.

Jest adresowany nie tylko do rodziców, ale również do rodziców zastępczych i opiekunów prawnych, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci. Ze zwolnienia będą mogli korzystać wszyscy podatnicy, niezależnie od tego czy są pracownikami, przedsiębiorcami, wychowują dzieci razem, czy są samotnymi rodzicami 

– zapewnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na gov.pl, rodziny 2+4, gdzie rodzice zarabiają razem 11 500 zł brutto miesięcznie, zyskają 8 945 zł rocznie. Rodzice nie zapłacą ok. 2 tys. zł podatku, który musieli płacić przed reformą i otrzymają od państwa ok. 6,9 tys. zł zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci. A tam, gdzie jeden z rodziców nie pracuje, a drugi zarabia 10 tys. zł brutto, rodzina zyska rocznie 8018 zł.

 PIT-0 dla rodzin to forma docenienia właśnie dużych rodzin 

– twierdzi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej o: