Ulga prorodzinna 2022. Rodzice muszą nastawić się na niekorzystne zmiany

Ulga prorodzinna 2022 nie będzie przyznawana już wszystkim, którzy spełnią wymogi kryterium dochodowego. Zmiany wprowadzi Polski Ład, którego naczelnym punktem jest zwolnienie od podatku kwoty do 30 tys. zł. Co się zmieni?

Ulga prorodzinna 2022. Warunki

Między 15 lutego a 30 kwietnia rozliczamy zeznania podatkowe. Większość rodziców cieszy się na myśl, dużego zastrzyku gotówki w pierwszym kwartale roku. Przysługuje on wszystkim tym, którzy odliczają ulgę prorodzinną.

Przypomnijmy, ulga prorodzinna 2022 można rozliczyć na dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą.
  • zarabiające mniej niż 3089 zł.

Bardzo istotne jest także kryterium dochodowe. Dwoje rodziców przez cały rok nie może zarobić więcej niż 112 tys. złotych. Dla jednego rodzica (na przykład dla par, które nie są w związku małżeńskim) kryterium dochodowe wynosi 56 tys. złotych. 

Ulga prorodzinna 2022. Kwoty odliczeń                                        

Kwoty odliczeń, które odbierali rodzice wraz ze zwrotem podatku, rozkładają się następująco:

  • na jedno dziecko -  1112 zł,
  • na dwoje dzieci - 2224 zł,
  • na troje dzieci – 3336 zł.
Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Ulga prorodzinna 2022. Zmiany

Zmiany w uldze prorodzinnej odczujemy dopiero w przyszłym roku. To niekorzystne rozwiązania dla rodziców o najniższych dochodach. Nie będą mogli oni odliczyć ulgi prorodzinnej 2022. Dlaczego?

Odliczenie ulgi prorodzinnej jest związane tylko z wysokością zapłaconych składek ZUS i zdrowotnych. Gdy w rozliczeniu kwota ta była wyższa lub równa uldze, odliczenie było naliczane w całości.

Polski Ład wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. A to komplikuje sprawę. Pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. W rozliczeniach podatkowych i uldze prorodzinnej 2022 brane pod uwagę jedynie składki społeczne. Przy najniższych zarobkach niemożliwe jest, aby składki społeczne były równe lub wyższe od ulgi na dziecko.

Więcej o: