Nowy objaw omikronu u dzieci. Kojarzy się z inną, rzadką chorobą

Amerykańscy lekarze zauważyli nowy symptom omikronu, który występuje u najmłodszych pacjentów. To objaw charakterystyczny dla innej choroby nazywanej krupem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała w grudniu pierwszy raport dotyczący śmiertelności wariantu Omikron. Okazało się, że nie był on przyczyną ani jednego zgonu w 38 krajach mierzących się już z nową odmianą. Nie należy jednak bagatelizować zagrożenia, bo kilka tygodni od opublikowania badań, odnotowano już pierwsze zgony wśród zakażonych omikronem. W Polsce wykryto dotąd 193 zakażeń nową wersją wirusa. Wystąpiły także dwa przypadki zgonów u niezaszczepionych mężczyzn w wieku 92 oraz 85 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowa odmiana nie jest typowa jedynie dla osób starszych, bo przypadki zakażeń wykryto także u dzieci.

Nowy objaw omikronu u dzieci

Więcej artykułów na temat sytuacji epidemicznej w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Wśród najczęstszych objawów zakażenia omikronem u dzieci wymieniano dotychczas: podwyższoną temperaturę, bóle głowy oraz mięśni, katar i ogólne zmęczenie. Niektórzy chorzy skarżyli się również na ból brzucha, wymioty oraz nudności.

Amerykańscy lekarze zwrócili uwagę na nowy objaw zakażenia omikronem u dzieci, którym jest silny, męczący kaszel. Jest on bardzo charakterystyczny, świszczący i przypomina "szczekanie". Porównano go do jednego z charakterystycznych symptomów ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, zwanego potocznie krupem.

Krup jest to choroba układu oddechowego wywoływana przez infekcję wirusową górnych dróg oddechowych, prowadząca do utrudniającego oddychanie obrzęku krtani. Do objawów krupu należą: "szczekający" kaszel, świst krtaniowy oraz chrypka. Objawy tej dolegliwości zwykle pogarszają się w nocy. Mogą być łagodne i umiarkowane, ale zdarza się także, że są naprawdę poważne i zagrażają życiu. W ciężkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Krup dotyka około 15 proc. dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu lat. Rzadko występuje u starszych dzieci oraz dorosłych.

Według eksperta ds. chorób zakaźnych u dzieci w Vanderbilt University Medical Center w Nashville w stanie Tennessee (USA) Buddy'ego Creecha fakt, że kaszel covidowy jest inny u dzieci, niż dorosłych jest uzależniony od anatomii.

Drogi oddechowe małych dzieci są wąskie, więc ich zatkanie jest bardzo łatwe. Kiedy dochodzi tam do stanu zapalnego, podczas oddychania dziecko wydaje charakterystyczny dźwięk, a jego kaszel przypomina odgłos wydawany przez psa lub fokę

- twierdzi ekspert cytowany przez portal Medonet.pl.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, zwężenie górnych dróg oddechowych może być również związane z tym, że omikron osadza się wyżej, niż dotychczasowe warianty, które atakowały dolne drogi oddechowe (głównie płuca).

Według lekarzy świszczący, podobny do szczekania kaszel u dzieci powinien wzbudzić czujność rodziców. Zauważają jednak, że każda infekcja u dziecka poniżej 5. roku życia wymaga konsultacji lekarskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.