Samotna matka trójki dzieci: "Żyjemy od przelewu do przelewu"

Dodatkowe świadczenia miały poprawić sytuację polskich rodzin i zachęcić Polaków do powiększania rodziny. Tak się jednak nie stało. Galopująca inflacja sprawiła, że rodzicom brakuje pieniędzy. Ekonomiści mówią, że prawdziwy wzrost cen jest dopiero przed nami. - Każdy grosz jest liczony kilkukrotnie, aby starczyło od przelewu do przelewu - mówi samotna matka trójki dzieci w rozmowie z eDziecko.pl.

Więcej podobnych historii znajdziecie również na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek rodzinnyRodzic: "Utworzyła się nowa grupa społeczna wygodnie żyjąca z 500 plus i zasiłków"

Matka trójki dzieci: "Nie raz słyszałam w swoim kierunku obraźliwe słowa"

Samotna matka trójki dzieci w rozmowie z eDziecko.pl podzieliła się własnymi doświadczeniami życiowymi związanymi z dodatkowymi świadczeniami oferowanymi przez państwo na dzieci.

Chce wyrazić swoją opinię czego pewnie pożałuje, bo pewnie poniosę tego konsekwencje

- zaczęła. Matka przyznała, że czasami spotykała się z obraźliwymi komentarzami, które sugerowały, że zdecydowała się na trójkę dzieci tylko dlatego, że są z nich pieniądze. 

Od 11 lat samotnie wychowuję trójkę dzieci. Nie raz słyszałam w swoim kierunku obraźliwe słowa, że są one z 500 plus. Odpowiadałam, że program powstał po tym, jak już urodziłam dzieci więc mogę mieć czyste sumienie

- zdradziła.

Mama trojaczków o rzeczywistości wielodzietnych matekMartyna urodziła trojaczki. "Narasta we mnie frustracja, kiedy słyszę, jak rząd wspiera rodziny"

"Na początku owszem dzieci korzystały z pieniędzy ze świadczeń na dodatkowe zajęcia"

Matka przyznała, że na początku faktycznie dodatkowe świadczenia były wykorzystywane w pełni na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Jednak teraz, kiedy w sklepach jest bardzo drogo, to 500 plus wydawane jest na jedzenie. Kobieta podjęła pracę na etacie, ale potrzeby rodziny dalej nie są w pełni zaspokojone:

Na początku owszem dzieci korzystały z pieniędzy ze świadczeń na dodatkowe zajęcia, ale teraz to wszystko jest przejadane. Pracuje na pełnym etacie, otrzymujemy alimenty od ojca dzieci i do tego dochodzi 500 plus. To dalej nie daje mi spokojnego życia.

Kobieta wyliczyła, że jej średnie dochody wahają się w granicach od 3500 do 4000 złotych. - Dzieci są w takim wieku, że każdy grosz jest liczony kilkukrotnie, aby starczyło od przelewu do przelewu. I tak ciągle są braki i nie zaspokojone potrzeby dzieci. Dzieci są na pierwszym miejscu, a ja na szarym końcu, zawsze liczę, że może coś kapnie - dodała.

Mama wielodzietna. Kasia i jej dzieci"Na ulicy starszy pan wyliczał mi, ile 500 plus za wszystkie dzieci dostajemy"

Samotna matka - dodatki nie są dużym wsparciem

Każdy rodzic, który samotnie wychowuje dziecko może liczyć na dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Przysługuje mu zasiłek rodzinny. Musi spełnić jednak dwa warunki: 

 • dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 674 złotych,
 • 764 złotych - jeżeli dziecko jest niepełnosprawne.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

 • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
 • program "Rodzina 500+",
 • program "Dobry Start",
 • program "Maluch+",
 • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
 • Karta Dużej Rodziny,
 • dodatek osłonowy,
 • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
 • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
 • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
 • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Sklep z zabawkami (zdjęcie ilustracyjne)Mama czwórki dzieci: "Nie pracuję, bo ze świadczeń mam ładną pensję"

Więcej o: