Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Zmiany rozczarują rodziców

Ulga na dziecko 2022 będzie obowiązywać na nowych zasadach. Limit dochodu w uldze na dziecko 2022 nie będzie więc najistotniejszym kryterium przyznania odliczenia. Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, rodzice odczują jednak dopiero za rok.

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Dużo zmian

Ulga na dziecko 2022 to ulga podatkowa, którą rodzice mogą  wykorzystać w rozliczeniu podatkowym za rok 2021. Można było w ten sposób odzyskać niezłą sumkę. Rodzice jedynaka mogli liczyć na 1112 zł zwrotu podatku, przy dwójce dzieci – 2224 zł, a przy trójce 3336 zł.

Co się zmieni? Nie zmienią się kwoty odliczeń ani limity dochodu ulgi na dziecko 2022. Przypomnijmy, rząd wprowadził Polski Ład. Zdecydował się tym samym na zwolnienie od podatku dochodowego do 30 tys. zł. rocznie. To tylko pozornie dobra zmiana. Skutkuje bowiem tym, że osoby zarabiające najmniej nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek (w rozliczeniach podatkowych brane będą pod uwagę jedynie składki społeczne).

Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład

W skrócie: jeśli rodzice mieliby otrzymać zwrot w dotychczasowej wysokości, ich składki społeczne musiałyby wynieść przynajmniej tyle, co ulga na dziecko 2022. A to po prostu niemożliwe, gdy zarabiają najniższą krajową.

Ulga na dziecko 2022 - limit dochodu. Kwoty bez zmian

Nie zmienią się jednak limity dochodu ulgi na dziecko 2022. Te jednak już dla wielu nie mają większego znaczenia. Przypomnijmy, limit dochodu ulgi na dziecko 2022 wynosi:

  • 112 000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (nie kwalifikują się tu osoby, w stosunku do których orzeczono separację, osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę w więzieniu);
  • 112 000 zł w przypadku podatnika samotnie wychowującego dziecko;
  • 56 000 zł w przypadku podatnika niebędącego w związku małżeńskim (także jeśli tak było przez część roku).
Więcej o: