Ulga na dzieci. Polski ład wpłynął niekorzystnie na to rozliczenie

Ulga na dzieci jest jedną z najbardziej popularnych ulg wśród Polaków. Wiele rodzin dzięki niej otrzymuje w pierwszej połowie roku spory zastrzyk gotówki. Niestety już niedługo się to zmieni. Wprowadzenie Polskiego Ładu będzie wiązało się z odebraniem pieniędzy tym, którzy mają najniższe dochody.

Więcej informacji na temat obowiązujących przepisów znajdziesz na Gazeta.pl.

Ulga na dzieci daje rodzicom i opiekunom możliwość odliczenia od podatku dochodowego kwot związanych z utrzymaniem najmłodszych. Kwoty te zostały określone w ustawie. Każdego roku dzięki odliczeniom, rodziny zyskiwały spory zastrzyk gotówki. W przypadku rodzin wielodzietnych mogło to być nawet kilka tysięcy złotych. Niestety wraz z nowym rokiem zmieniły się przepisy i już przy rozliczeniu w 2023 roku wiele rodzin straci możliwość skorzystania z ulgi na dziecko.

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Ulga na dzieci. Rodzice stracą pieniądze

W 2023 roku zmienią się zasady przyznawania ulgi prorodzinnej. Ci, którzy mają najmniejsze dochody, po wdrożeniu Polskiego Ładu już tego nie skorzystają z odliczeń. Dlaczego?

Maja Hyży Hyży wybrała imię dla dziecka. Ma wyjątkowe znaczenie. Symbolizuje ogień i piękno

Od 2022 roku rząd wprowadził zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Wszyscy, którzy zarabiają najniższą krajową, nie będą mieli potrącanych zaliczek na podatek. W rozliczeniach liczą się tylko składki społeczne. Składki społeczne musiałyby być więc równe lub wyższe niż ulga na dziecko. U pracowników zarabiających najniższą krajową jest warunek niemożliwy do spełnienia, dlatego nie otrzymają zwrotu.

Przypominamy, że wysokość ulgi na dziecko uzależniona była od liczby posiadanego potomstwa.  Minimalnie jest to 97,67 zł miesięcznie przy jednym lub dwójce dzieci. Na trzecie dziecko rodzice dostawali 166,67 zł a na czwarte i każde kolejne 225 zł. Ulga na dziecko przyznawana była tylko tym, którzy spełnili kryterium dochodowe, czyli nie zarobili więcej niż 112 tys. złotych rocznie.

Nauczyciele dostali niższe pensje. 'Otrzymają wyrównanie' Nauczyciele dostali niższe pensje. "Otrzymają wyrównanie"

Więcej o: