Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 3600 zł dla rodziny, 2400 zł dla bezdzietnych

Najczęstszy model rodziny w Polsce to rodzice z dwójką dzieci. Takie małżeństwo mogłoby liczyć na wypłatę nawet 3600 zł miesięcznie. To na razie tylko propozycja. O Bezwarunkowym Dochodzie Podstawowym, bo o nim mowa, zrobiło się głośno po publikacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Kolejne świadczenie socjalne

Rodzice w Polsce mogą liczyć na 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (czyli 1000 zł lub 500 zł miesięcznie przez rok lub dwa lata dla nowo narodzonego dziecka). Są także liczne świadczenia rodzinne, a także „ekstra" gotówka na wakacje w postaci bonu turystycznego czy też na wyprawkę dla dzieci w wieku szkolnym – popularne 300 plus. Do tych świadczeń mogłoby dołączyć kolejne.

Taką propozycję rozważa w swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. W analizie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?" eksperci przekonują:

W ten sposób można byłoby wyrównać nierówności społeczne.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy miałby wynosić 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Typowa rodzina z dwójką dzieci mogłaby otrzymać po wprowadzeniu świadczenia nawet 3600 zł miesięcznie. Single dostaliby 1200 zł. Para mogłaby liczyć więc na 2400 zł na koncie co miesiąc. Według założeń pieniądze należałby się każdemu, niezależnie od zarobków. Nie istniałyby żadne progi dochodowe. Podkreślmy jednak – to tylko propozycja świadczenia.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Skrajne emocje

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy spotkał się z dużym odzewem. Poparcie jest jednak tylko w niektórych grupach.

Poparcie dla Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego jest większe wśród osób, które mają wiedzę na temat tego rozwiązania. Wśród 13 proc. Polaków, którzy słyszeli wcześniej o dochodzie podstawowym i śledzą związaną z nim dyskusję, poparcie dla tego rozwiązania wynosi 60 proc. Natomiast wśród osób, które otwarcie przyznają, że nie słyszały wcześniej o dochodzie podstawowym (57 proc. badanych) oraz wśród osób, które twierdzą, że słyszały o nim, lecz nie śledzą dyskusji (30 proc. badanych), poparcie wynosi 49-50 proc.

- tłumaczą w raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?" ekonomiści.

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Wśród czytelników serwisu eDziecko.pl komentarze dotyczące Bezwarunkowego Dochodu Osobistego nie są pochlebne:

No to wszyscy rzućmy robotę na rzecz dochodu podstawowego. Będzie jak w bajce. Tylko kto za to zapłaci?
Nie zgadzam się na rozdawnictwo. Na żadne rozdawnictwo ze strony państwa, które dysponuje tylko pieniędzmi które nam zabierze.
Kiedyś się mówił: bez pracy nie ma kołaczy, albo: kto nie pracuje ten nie je.
Skąd w naszym narodzie, tak skaleczonym przez komunę i nie tylko, takie pomysły ? Dojdźmy do 75 % PKB niemieckiego i wtedy zacznijmy rozmawiać o takich rzeczach.
To już było, kilkadziesiąt lat. Należało się czy się stało, czy się leżało. Do dziś funkcjonuje w szkołach i urzędach. Zasadniczo się NIE sprawdza.
Kolejny program dla nierobów, czyli licencjonowany powrót do raju...
Więcej o: