Mama czwórki dzieci: "Świadczenia są po to, żeby pokryć tę drożyznę w sklepach"

Jedna z wielodzietnych matek w rozmowie z eDziecko.pl przyznaje, że świadczenia nie pełnią już takiej samej roli, jak pięć lat temu. Kobieta sugeruje, że to wina dynamicznie rosnących cen w sklepach. - Współczuję tym, którzy nic nie pobierają od państwa. Ciężki ich los - dodaje.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Matka o świadczeniach: "Gdyby ceny w sklepach nie rosły, to wszystko jest jak najbardziej zrozumiałe"

Jedna z wielodzietnych mam w rozmowie z eDziecko.pl opowiedziała o problemach życia codziennego, kiedy wychowuje się czwórkę dzieci. Jak w każdej dużej rodzinie, rodzice zwracają uwagę na pieniądze, które zapewniają im i ich dzieciom godne życie. 

Matka zauważyła, że polski rząd myśli, że dzięki dodatkowym świadczeniom poprawi sytuację w kraju, zainwestuje w wychowanie dzieci, a przede wszystkim podkręci wskaźnik demograficzny. Okazuje się, że nie do końca tak jest, bowiem ceny w sklepach są aż 11% wyższe, niż rok temu. Kobieta przyznaje, że za pieniądze ze świadczeń robi zakupy. To, co zostanie przeznacza na dodatkowe zajęcia i korepetycje, ale zostaje niewiele. 

Rodzina znajduje się w centrum polityki społecznej, ale chyba nie do końca przemyślano działanie świadczeń. Gdyby ceny w sklepach nie rosły, to wszystko jest jak najbardziej zrozumiałe. Uważam, że świadczenia są po to, żeby pokryć tę drożyznę w sklepach. Dzieci jedzą dużo nabiału, a on jest bardzo drogi. Codziennie dowożę ich do szkoły i płacę za paliwo ogromne rachunki. Współczuję tym, którzy nic nie pobierają od państwa. Ciężki ich los

- powiedziała mama w rozmowie z eDziecko.p i dodała, że chciałaby doczekać czasów, kiedy rodziny wielodzietne będą docenione przez państwo. 

Dodatkowe świadczenia dla polskich rodzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,
  • program "Rodzina 500+",
  • program "Dobry Start",
  • program "Maluch+",
  • opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
  • Karta Dużej Rodziny,
  • dodatek osłonowy,
  • zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
  • świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
  • świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

A wy, drodzy rodzicie, może macie zdanie dotyczące dodatkowych świadczeń oferowanych przez państwo? Piszcie na adres: edziecko@agora.pl. Najciekawsze historie opublikujemy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.