1000 zł na dziecko. Na pieniądze można liczyć tylko w określonych sytuacjach

1000 zł na dziecko przysługuje już od 1 stycznia 2022 roku. Pierwsze przelewy dotrą do rodziców jeszcze w tym miesiącu. Na pieniądze nie mogą jednak liczyć wszyscy. Komu przysługuje 1000 zł na dziecko? Jakie warunki należy spełnić?

1000 zł na dziecko. Program startuje już w styczniu

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nazywany także programem 12 tysięcy na dziecko czy 1000 zł na dziecko przysługuje od 1 stycznia. Rodzice już składają wnioski o 1000 zł na dziecko. Marlena Maląg podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24, że bardzo dynamicznie rośnie liczba składanych wniosków o 12 000 na dziecko. W sobotę od północy do godz. 11 złożono ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci.

Na dzisiaj, na godzinę 7 rano wniosków było złożonych na blisko 60 tys. dzieci

- poinformowała w niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na czym polega nowe świadczenie? W jakich sytuacjach obowiązuje?

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód

- czytamy w rządowym komunikacie na stronie gov.pl.

Rodzice będą mogli zadeklarować, jaką kwotę chcą otrzymać. Do wyboru są dwie opcje – 1000 zł co miesiąc przez rok lub 500 zł co miesiąc przez dwa lata. Co ważne, pieniądze powinny zostać przeznaczone na opłaty za żłobek, pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem czy też wynagrodzenie niani.

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

1000 zł na dziecko. Rodzicom nie podoba się nowe świadczenie

Nie wszyscy rodzice przyklaskują 1000 zł na dziecko. Pod artykułami eDziecko.pl na ten temat można przeczytać taką dyskusję:

Chyba ludziom pracującym nie długo wystarczy tylko na chleb i na cebule. Bo żeby rozdawać trzeba ludziom pracującym zabrać!! Druga sprawa w większości przypadków te pieniądze nie idą w ogóle na dzieci!! Dla mnie to powinni po zabierać te wszystkie plusy, a stworzyć więcej przedszkoli, więcej żłobków, więcej miejsc pracy, nawet żłobki przy pracownicze. Itd. Ale jak widać w PL lepiej nie pracować po cholerę jak większość pensji i tak zabierają.
Mnie ledwo na wszystko starcza, a tu pijące towarzystwo 500 plus bierze z moich podatków i się bawi. Ja nie mam profitów takich jak rodziny wielodzietne, a pracuje i płace podatki
Ktoś kto wymyślił ten program chyba na głowę upadł, co to jest 12 tys.? Macie ludzi za debili, którzy się rozmnażają dla takiej marnej kasy? Utrzymanie i wychowanie dziecka to ogromny koszt i wysiłek a z tych marnych pensji które ma większość Polaków to może starczyć na utrzymanie chomika a nie dziecka.
Wypchajcie się ta kasa, oddajcie normalne ceny w sklepach!
Więcej o: