Ulga na dziecko 2022. Limit dochodu znów rozczarował rodziców

Ulga na dziecko 2022 roku będzie ostatnią okazją dla wielu rodziców do otrzymania zwrotu podatku za koszty związane z utrzymaniem najmłodszych. Najbardziej popularna wśród Polaków forma odpisu już wkrótce będzie przyznawana na nowych zasadach. I wiele osób jej nie otrzyma.

Więcej artykułów na temat rozliczeń PIT przeczytasz na Gazeta.pl.

Od 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, wszystkie osoby fizyczne muszą złożyć roczne zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu. W tym czasie wiele osób korzysta z ulg podatkowych, a najbardziej popularną wśród nich jest ulga prorodzinna, czyli inaczej ulga na dziecko. Rodzice mogą z niej skorzystać, jeśli spełnią konkretne warunki. 

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Ulga na dziecko 2022

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom wykonujący w zeszłym roku władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, z którymi zamieszkiwało dziecko lub rodzicom zastępczym, którzy posiadają orzeczenie sądu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że ulga prorodzinna należy się tylko na dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do czasu ukończenia 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą.
  • zarabiające mniej niż 3089 zł

Aby ją uwzględnić w rozliczeniu, rodzice muszą spełnić kryterium dochodowe. I tu już w wielu przypadkach pojawia się rozczarowanie. Jeśli opiekunów/rodziców jest dwoje, przez cały rok nie mogą  zarobić więcej niż 112 tys. złotych. A dla rodziców niepozostających w związku małżeńskim kryterium dochodowe wynosi maksymalnie  56 tys. złotych przychodu rocznie na każdego z nich. 

Kwota odliczenia rośnie wraz z ilością posiadanych dzieci. Minimalnie jest to 97,67 zł miesięcznie przy jednym lub dwójce dzieci, ale na trzecie dziecko wynosi 166,67 zł a na czwarte i każde kolejne 225 zł.

Zwrot podatku na dzieckoZwrot podatku na dziecko mocno ograniczony. Zasady ulgi zmienił nowy ład

Ulga na dziecko 2022. Od kolejnego roku będą zmiany

W 2023 roku wielu rodziców straci możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej. Ci, którzy mają najmniejsze dochody, po wdrożeniu Polskiego Ładu już tego nie zrobią. Ulga na dziecko związana jest z wysokością odprowadzonych składek ZUS i składek zdrowotnych. Jeśli w zeznaniu podatkowym wysokość składek jest wyższa lub równa uldze, ta  jest naliczana w całości.

Jednak w 2022 roku zostanie wprowadzone zwolnienie od podatku do dochodu 30 tys. zł rocznie. Poszkodowane będą osoby zarabiające najniższą krajową, ponieważ nie będą miały potrącanych zaliczek na podatek. W rozliczeniach liczą się tylko składki społeczne. Składki społeczne musiałyby być więc równe lub wyższe niż ulga na dziecko. U pracowników zarabiających najniższą krajową jest warunek niemożliwy do spełnienia.

Spacer z dzieckiem zimąUlga na dziecko 2022. Rodzice ostatni raz dostaną środki? Zmiany na niekorzyść

Więcej o: