400 zł na żłobek. Niedługo będzie można składać wnioski o nowe świadczenie

W 2021 roku rodzice, którzy posłali swoje dzieci do żłobka państwowego, musieli zapłacić za to około 550 - 800 zł miesięcznie. Pobyt w żłobkach prywatnych był o wiele droższy. Nic dziwnego, że obiecane przez rząd "żłobkowe" ucieszyło opiekunów najmłodszych. Co trzeba zrobić, żeby dostać 400 zł na żłobek?

Rodzice z niecierpliwością czekają na 400 zł na żłobek. Pieniądze trafią do rodzin nie wcześniej niż w kwietniu, bo to właśnie od tego miesiąca rozpocznie się nabór wniosków. Za ich rozpatrzenie odpowiedzialny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a rodzice, którzy planują wystąpić o dodatkową gotówkę na dziecko, powinni najpierw zapoznać się z obowiązującymi zasadami przyznawania środków. Oto wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

400 zł na żłobek, czyli nowe świadczenie dla rodziców

Dodatkowe 400 zł na opiekę nad dzieckiem otrzymają wyłącznie rodzice, którzy nie korzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 12 tysięcy na drugie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że żłobkowe będzie można dostać jedynie na pierwsze dziecko. 

Studniówka (zdjęcie ilustracyjne)Mama maturzystki: "Chciałam, żeby studniówka była po maturze, rodzice mnie zjedli"

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem

– tłumaczyła w rozmowie z portalem Polska Times prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

Wnioski będą przyjmowane drogą elektroniczną od kwietnia, jednak rodzice mogą otrzymać wyrównanie środków od stycznia 2022 roku lub kolejnego miesiąca, jeśli dziecko w tym czasie pozostawało pod opieką żłobka, klubu dziecięcego albo opiekunki.

Pieniądze na dzieckoUlga na dziecko 2021. Rodzice muszą nastawić się na niekorzystne zmiany

Więcej o: