Kwarantanna dziecka może być zawieszona. Są dwa przypadki, w których tak się dzieje

Kwarantanna dziecka oznacza konieczność przeorganizowania przez rodziców swojego życia zawodowego, żeby zapewnić pociechom opiekę. Powinni znać zasady, jakie obowiązują wtedy dziecko. W dwóch przypadkach można kwarantannę zawiesić.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Kwarantanna dziecka to w niektórych rodzinach już szara codzienność. Dzieci najczęściej trafiają na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną w szkole, przedszkolu lub żłobku. Dla rodziców oznacza to konieczność wzięcia wolnego w pracy lub przejścia na pracę zdalną, jeśli mają taką możliwość. Dotyczy to rodziców dzieci, które mają mniej niż osiem lat, ale nawet starsze pociechy nie zawsze mogą i powinny wtedy zostać same w domu.

Kwarantanna dziecka - podstawowe zasady

Na stronie gov.pl znajdziemy wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak powinny postępować osoby objęte kwarantanną: "Kwarantanna nakładana jest przez inspekcję sanitarną. Obecnie została skrócona do 10 dni. W uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna może zdecydować o skróceniu czasu kwarantanny (np. jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny). Obecnie nie przeprowadza się testów u osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli podczas kwarantanny pojawią się u Ciebie objawy wskazujące na COVID-19, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Oceni on stan Twojego zdrowia i zleci wykonanie testu".  

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Kwarantanna dziecka może być zawieszona

Na stronie gov.pl czytamy także o możliwości zawieszenia kwarantanny: "Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu."

Kwarantanna dziecka. Czy rząd ją skróci?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia w czasie konferencji prasowej 28 grudnia został spytany, czy rząd zamierza skrócić okres kwarantanny, tak jak zrobiono to w USA. Andrusiewicz powiedział:

Z jednej strony pytacie państwo, jakie będą większe obostrzenia, a z drugiej, czy nie skracamy kwarantanny. Trochę to stoi w sprzeczności między sobą. Nie, nie skracamy kwarantanny. Nie ma takiej dyskusji na dzień dzisiejszy.

Kwarantanna dziecka. Rodzicowi przysługuje zasiłek

Kwarantanna dziecka wiążę się z koniecznością zorganizowania mu opieki. Dla wielu rodziców oznacza to przymusowe wolne w pracy. Takie osoby mogą się ubiegać o przyznanie zasiłku opiekuńczego. W aktualnej sytuacji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotował wytyczne dla ZUS-u w tej sprawie. Zgodnie z nimi za zamknięcie placówki (czyli sytuację, w której rodzic może ubiegać się o zasiłek) należy uważać także naukę zdalną np. jednej klasy lub grupy przedszkolnej. Nie musi więc dojść do zawieszenia zajęć w całej szkole, przedszkolu lub żłobku.   

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.