12 tysięcy na drugie dziecko - "Te pieniądze w ogóle nie idą na dzieci"

12 tysięcy na drugie dziecko to świadczenie, które w przyszłym roku zasili domowe budżety niektórych polskich rodzin. Ma pomóc rodzicom zorganizować pomoc dla dzieci, żeby mogli szybciej wrócić do pracy.

Więcej informacji o aktualnych świadczeniach dla rodzin na Gazeta.pl

12 tysięcy na drugie dziecko to potoczna nazwa Rodzinnego kapitału opiekuńczego - świadczenia, które w ramach programu Polski Ład trafi do rodzin, w których wychowuje się przynajmniej dwoje dzieci. 

12 tysięcy na drugie dziecko - komu przysługuje?

12 tysięcy na drugie dziecko to świadczenie, które ma być wypłacane na drugie każde kolejne dziecko w rodzinie od momentu ukończenia przez nie 12 miesięcy do czasu, aż skończy 36 miesięcy, czyli będzie mogło pójść do przedszkola. Środki mają być wypłacane przez rok po 1000 zł miesięcznie lub przez dwa lata po 500 zł miesięcznie. O tym mogą zdecydować rodzice. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

12 tysięcy na drugie dziecko. Internauci nie są zadowoleni

12 tysięcy na drugie dziecko to świadczenie, które wzbudza niemal tyle kontrowersji, co 500 plus. Na profilu facebook'owym eDziecka.pl, pod udostępnionymi artykułami poświęconymi temu świadczeniu, nasi czytelnicy dzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Sporo z nich nie jest zadowolonych z pomysłu rządu. Niektórzy uważają, że te środki wcale nie zostaną przeznaczone na dzieci:

Te dzieci nie otrzymają pieniędzy, tylko rodzice [...] za te pieniądze raczej bawią się rodzice
W większości przypadków te pieniądze nie idą w ogóle na dzieci! Dla mnie to powinni pozabierać te wszystkie plusy, a stworzyć więcej przedszkoli, więcej żłobków, więcej miejsc pracy

- piszą.

12 tysięcy na drugie dziecko, a podatki rosną

Część internautów zauważyła, że przyznawanie kolejnych świadczeń powoduje wzrost podatków i cen w ogóle:

Dadzą 12 tys. a w podwyżkach zabiorą dużo więcej. Niedługo z naszych pensji na życie nie starczy, a co dopiero na opłaty
Chyba ludziom pracującym niedługo wystarczy tylko na chleb i na cebule. Bo żeby rozdawać, trzeba ludziom pracującym zabrać!

- skarżyli się.

12 tysięcy na drugie dziecko. A co z pierwszym?

Internauci pisali, że świadczenie na drugie dziecko jest niesprawiedliwością wobec rodzin, w których wychowuje się jedynak. Pisali:

To jest chore, że jednych się nagradza za posiadanie więcej niż jednego dziecka, a drudzy ledwo co wiążą koniec z końcem, nawet mając jedno dziecko
Dzieci to wydatek. Masa wydatków. Mogliby też wspomóc rodziny z jednym dzieckiem. To też dziecko, jak te objęte świadczeniem. Ma takie same potrzeby.

Przypominamy, że rząd pomyślał też o rodzicach jedynaków. Oni otrzymają rekompensatę w wysokości 400 zł miesięcznie. 

Więcej o: